За Испания корупцията дълго време беше тема, по която не се говореше. Сега обаче на бял свят излизат доста мръсни истини и то точно във време, когато страната страда от тежка икономическа криза.
Родриго Рато вероятно изпитва смесени чувства. От една страна, бившият испански министър на икономиката, който е и бивш шеф на МВФ, трябва да се яви пред съда заради мениджърския провал във втората по големина спестовна каса в Испания "Каха Мадрид".
От друга страна би трябвало да е доволен от новия си пост - съветник на телекомуникационния гигант "Телефоника". В същия концерн е работил и испанският кралски зет Иняки Урдангарин, който е замесен във финансови измами за милиони евро. В "Телефоника" е работил и известният испански политик Едуардо Саплана, който като областен управител на Валенсия допринася много за цветущото финансово състояние на региона. Телекомуникационният концерн без съмнение се стреми да поддържа тесни връзки с властта - скоро след сформирането на новото правителство през 2011 година на работа в "Телефоника" е назначен съпругът на вицепремиерката Сорая Саенс де Сантамария.
Обикновените хора си имат други проблеми
В момента испанските медии се занимават интензивно с темата корупция. След като години наред мълчаха по въпроса, сега са се втурнали да наваксват. Самите испанци пък реагират по-скоро пасивно. "В последните седмици се разчу за няколко корупционни скандала, включително за тайните сметки на един бивш ковчежник на управляващата партия. Въпреки това испанците запазват относително спокойствие", казва юристката Естер Мартин. На фона на възлизащата на 26 процента безработица, гражданите са много загрижени да запазят работните си места и предпочитат да мълчат за нередностите в поведението на своите работодатели.
"Населението остава с оправданото впечатление, че нещо се потулва", казва Естер Мартин. А данъчният консултант Карлос Алаис критикува наскоро приложената данъчна амнистия за онези испанци, които върнат състоянието си от чужбина обратно в страната си. "Това е подигравка спрямо всички останали, които са укривали данъци и ще трябва да изплатят ставките в пълния им размер, а не само десет процента, както е за подлежащите на амнистия."
Според испанските медии забърканите в корупционни скандали местни политици са точно 730. "Испания остава привлекателна за перачите на пари. Руснаци, китайци и италианци се занимават тук с това от години", казва журналистката Паола дел Векио, която следи темата от години.
Има нужда от прозрачно законодателство
Корупционните скандали избухват в момент, в който Испания тъне в най-тежката в историята й икономическа криза. Испанците не вярват на уверението на правителство, че иска да се пребори с корупцията. "От месеци чакаме отговора на въпроса какво могат да направят управляващите срещу сенчестата икономика, злоупотребите с обществени средства и корупцията", казва Виктория Андерика от организацията "Access Info Europe", която се бори за повече прозрачност в Европа. Андерика настоява планираният нов испански закон за прозрачността, който предвижда по-силен обществен контрол върху процесите в икономиката и администрацията, да обхване и партийното финансиране. Засега се предвижда той да се отнася само до паричния трансфер на отделните политици.
Правосъдието - играчка в ръцете на политиците
Според германския финансов експерт Франк Абег, проблемът с растящата корупция в Испания е свързан с твърде бавното темпо, с което работи правосъдието. "Процедурите са толкова тромави, че обвиняемите имат достатъчно време да заметат следите си, преди да се е стигнало до дело", сочи той.
Испанските медии пък критикуват недостатъчната независимост на правосъдието. Те го упрекват, че се е превърнало в играчка в ръцете на политиците. "Имаме нужда от повече прозрачност във всички сфери на обществения живот", казва икономистът Мигел Кордоба. Той няма съмнение, че много фирми се отнасят доста фриволно към своето счетоводство - често на границите на закона.