Вторият президентски мандат на Доналд Тръмп донесе историческа промяна, включително поне едно ново развитие, от което президентът на САЩ не може да бъде доволен: търговията "продай Америка".
В началото на мандата на Тръмп Уолстрийт се хвалеше с "изключителността на САЩ" на фона на примамката от данъчни облекчения и дерегулация. Но това се стопи, след като Тръмп започна да въвежда много по-строги тарифи, отколкото повечето хора очакваха, разпалвайки страхове от повторна инфлация и увеличавайки шансовете за рецесия.
След това дойде тревожна априлска разпродажба, при която инвеститорите едновременно се отказаха от американски акции и облигации, като обикновено бягаха от американски активи. Това рядко се случва, според финансовото издание Yahoo! Finance.

Източник: EPA/БГНЕС
Обикновено паричните потоци се движат между американски акции и облигации, тъй като инвеститорите възприемат нарастващ или намаляващ риск. Но този път те видяха риск във всички американски активи.
Пазарите се възстановиха, тъй като американският президент оттегли някои тарифи и започна да сключва няколко търговски сделки. Но колебанията вероятно ще продължат, тъй като търговската война на Тръмп деескалира и отново ескалира. Най-големият риск е Китай, който сега е изправен пред 145% тарифи върху много вносни стоки, данък, толкова висок, че доставките на стоки на практика са спрели.
Американските купувачи са изправени пред рязко покачване на цените и недостиг на продукти, след като текущите запаси се изчерпят.
Много инвеститори остават обезпокоени от търговската война на Тръмп, която наруши бурния бичи пазар без очевидна печалба. И все пак, силно чувство на оптимизъм относно американската икономика и американските активи остава.
"Съединените щати все още са водещата икономика в света и това е най-големият капиталов пазар в света", каза главният изпълнителен директор на Citigroup (C) Джейн Фрейзър на неотдавнашната глобална конференция на Института Милкен в Бевърли Хилс, Калифорния.

Източник: iStock
"Покажете ми алтернативата"
Тазгодишната конференция на Милкен, с участието на някои от най-видните хора в бизнеса и финансите, беше дебат на разделен екран относно опасностите от протекционизма на Тръмп спрямо вродените предимства на Америка. Загрижеността за наказващата цена на тарифите е широко разпространена. И все пак дори една отслабена Америка може да засенчи конкурентите си.
"Вярвам, че САЩ все още са най-добрата възвръщаемост на риска в световен мащаб", каза на конференцията Уалид Ал Мокараб Ал Мухайри, заместник-изпълнителен директор на Mubadala, един от суверенните фондове на Абу Даби.
"Четиридесет и два процента от нашето портфолио е в Съединените щати. Това са над 100 милиарда долара. Не предвиждам това да се промени. Повечето от най-добрите компании в света са в САЩ. Ще продължим да инвестираме."
Министърът на финансите Скот Бесент откри тазгодишната конференция "Милкен", като представи цялостната икономическа програма на Тръмп, включително дерегулация и намаляване на данъците, в допълнение към тарифите. Той описа американската икономика като "антикрехка" или устойчива на стрес.
Участниците като цяло аплодираха посланието на Бесент. "Вярно е, че американската икономика е антикрехка", каза историкът от Харвард Найъл Фъргюсън. "Това предполага, че търговските войни са вид шок, през който страната ще може да се справи."
От положителната страна на американската счетоводна книга са дългогодишните предимства, както и някои нови. САЩ остават център на предприемачество и иновации, благодарение на силната система за висше образование, толерантността към поемане на риск, леснодостъпния капитал и правната предвидимост.
Изобилието от енергия е благодат за старомодните фабрики и новомодните центрове за данни. Дерегулаторният тласък на Тръмп може да помогне за повишаване на възвръщаемостта на инвестициите. А изкуственият интелект може да бъде по-голям тласък за производителността от цялата дигитална революция досега.
Отрицателната страна са тарифите на Тръмп, които засега ограничават инвестициите. Тези тарифи също така дават на Тръмп възможността да освобождава облагодетелствани компании от вносни мита, което е отклонение към кумовски капитализъм, както посочи милиардерът инвеститор Кен Грифин.
Междувременно Тръмп също така е насочил някои бизнеси към отмъщение по начини, които биха могли да подкопаят доверието в справедливостта на американската правна система.
Най-големият негатив от всички може да е нарастващият федерален дълг, който е станал толкова голям, че сега може да е фактор при решенията на инвеститорите дали да купуват или продават американски долари.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.