С встъпването в длъжност на американския президент през януари беше ясно, че ще има промяна в политиката, но никой не е прогнозирал толкова бързи и драстични мерки от страна на САЩ и по отношение на търговията с Европа. Това коментира в студиото на Money.bg Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).

"Данните, които имаме ние, сочат ръст на промишленото производство. За първи път през март месец отчитаме оттласкване от дъното. Това резултира и в ръст на износа, където очакванията са за повишаване на БВП", заяви той. "Но най-обнадеждаващото беше, че прогнозите, които изпълнителните директори и предприемачите правят по отношение на заявките до края на годината, бяха оптимистични. Т.е. те бяха в посока повишаване спрямо заявките, изпълнени през 2024 година и всичко сочеше към изпълнение на благоприятните прогнози на световните агенции", допълни Иванов.

Данните сочат, че като дял от общия износ на България този към САЩ е много нисък "около 2,4% или около 2 милиарда долара".

По отношение обаче на индиректния ефект от повишаването на митата, "се очаква голям удар по българската индустрия, като част от веригите на доставки към големи европейски производители, които пък пряко търгуват с САЩ.

И най-вече в областта на автомобилостроенето, машиностроенето, електрониката и електротехниката".

Иванов коментира още, че проучването на АИКБ по-скоро очертава тенденции, т. е. "дали ще бъде засегнат българският бизнес, по какъв начин ще бъде засегнат и какви са реакциите, които очаква бизнесът от страна на държавата и ЕС като ответни мерки, така че да бъде намален ефектът".

Той подчерта, че е важно да се отчете фактът, че избухването на една евентуална търговска война ще намали глобалният икономически растеж. А с неговото намаляване ще се намали и икономическата активност.

"Прогнозите са, че ако бъдат реализирани митата и в този вид и в тези размери, европейската икономика ще бъде силно повлияна по отношение на износа, което ще рефлектира върху производствената дейност на големите европейски компании, а оттам и на българските предприятия, които участват в техните вериги на доставки", очерта гостът.

Снимка 713624

"Това ще се отрази на доходите на заетите лица в българските предприятия, това ще рефлектира върху търсенето на вътрешния пазар.

В крайна сметка ще доведе до това, че ще бъдат засегнати всички, като ще бъде влошена общата бизнес среда", категоричен бе той.

Освен това, че ще се намали търсенето, ще се увеличи и предлагането, т. е. конкуренцията.

Иванов обърна внимание на факта, че европейски предприятия, които ще се опитат да реализират произведени стоки, предназначени за Щатите, ще се опитат да ги реализират на местния пазар.

Той коментира още, че ако в крайна сметка бъдат отменени санкциите за търговия с Русия, това по-скоро ще има положителен ефект за българската индустрия.

"Предстои непредсказуема година, част от българската икономика вече е в рецесия"

“Част от българската икономика вече е в рецесия, предстои непредсказуема година”

При някои предприятия приходите от продажби спадат между 30 и 40%, заяви Добрин Иванов пред Money.bg

Добрин Иванов разкри, че българските предприятия очакват не толкова държавна политика, която да подпомогне тяхната дейност, а общ европейски отговор, който в голяма степен да облекчи условията за правене на бизнес в България и Европейския съюз.

Целия разговор гледайте във видеото!