Финалния хармонизиран индекс на потребителските цени в еврозоната отчита поскъпване с 0.4% през юни, като на годишна база инфлацията през миналия месец достига 4.0%.

Високите цени на енергията и храните напомпиха инфлацията през юни до най-високото ниво от 1993 година насам в Германия.

Потребителските цени са скочили с 3.3% на годишна база, съобщиха от Националната статистистическа служба на Германия. Това е най-високият ръст на инфлацията от 1993 година насам, когато той е бил 4.2%. През май поскъпването беше 3%. За месец инфлацията се е повишила с 0.3%.

Най-силно са поскъпнали енергията и храните, за които едно домакинство отделя една пета от бюджета си.

Енергията и храните са с най-голям принос за поскъпването. За отоплителното гориво вече се плаща с 61.9% повече отколкото през юни 2007 година. Суровините са поскъпнали с 15%, като най-много дизелът - с 30 на сто.

На много бензиностанции вече се брои най-малко 1.55 евро за литър бензин, след като цената на петрола надхвърли 140 долара за барел. Цената на тока се е увеличила със 7.2 % .

Цените на храните са се повишили със 7.6%. Изварата е с 31.1% по-скъпа, сиренето - с 27%, маргаринът - с 23.3, маслото - с 8.1%, макароните - с 27.9%, хлебчетата - с 8.8, а рибата и рибните изделия - с 1.2%.

Най-изгодни са дълготрайните стоки. При тях цените са спаднали с 0,7%. Преносимите компютри са с 27.6% по-евтини, а телевизорите - с 18.9%.

Хармонизираната инфлация на годишна база е 3.4%. Европейската централна банка прогнозира стабилни цени само при инфлация под 2%.

Инфлацията се ускори отново през юни във Франция заради покачващите се цени на петрола и пресните продукти.

Като очакванията на икономистите са поскъпването да продължи и да се съчетае със забавяне на ръста на БВП.

Цените на дребно се нараснали с 0.4% през юни, във Франция като на годишна база тяхното увеличение за е достигнало 3.6%, което е рекорден ръст от юли 1991 г., според окончателните резултати, публикувани днес от Националния статистически институт.

Цената според индекса IPCH, който е хармонизира потребителските цени с цел уеднаквяване измерването на промените в цените на потребителските стоки и услуги във всички страни от Еврозоната, цените също са се увеличили с 0.4% през юни спрямо май, като поскъпването е с 4.0% на годишна база.

Повишаването на индекса на потребителските цени за юни идва най-вече от цените на петролните продукти, които са поскъпнали с 5.4% през месец юни и с 12.9% за тримесечието и в по-малка степен от по-високите цени на сезонните пресни продукти, които са се покачили с 1.6% през юни и с 11.0% за трите месеца.

"Връх на инфлацията вероятно не е достигнат. Тя ще се покачи малко над 4% и се доближи до националния индекс от началото на септември," предупреди, Оливие Гание, икономист в Сосиете Женерал.

Той подчерта, че с оглед на устойчивостта на инфлационен натиск не може да се изключва по-нататъшно увеличаване на основния лихвен процент от Европейската централна банка, въпреки наслояването на много лоши данни за икономиката в рамките на еврозоната през последните седмици.