Румъния притежава най-голямото находище за графит в Европа, в минната зона Baia de Fier. Това стана ясно от отговор на Министерството на икономиката, изпратен по запитване на местната медия HotNews. Включеният в европейския списък стратегически проект ще бъде експлоатиран от държавната компания Salrom.
От 34 редки минерала, идентифицирани в Европа, немалка част се намират в близост до България, а именно на територията на северната ни съседка. Румъния е включена с общо 3 от 47 проекта в списъка, който ЕК обяви.
Така, за Румъния повторното отваряне на мини и експлоатацията на критични суровини се превръща в сериозна възможност. От ресорното министерство разкриват, че за целта е създадена правна рамка чрез специална спешна наредба. Затваряне се наложило по икономически причини, тъй като с времето се оказали нерентабилни, допълват от ведомството.
С новото европейско законодателство обаче нещата придобиват съвсем различни измерения.
Всички суровини, включени в списъка от ЕК, са важни и еднакво ценни, затова и не могат да бъдат разделени, коментират от Министерството на икономиката. Те намират приложение в различни актуални за световната икономика области: космическа промишленост, електроника, медицинско оборудване, слънчеви батерии, лаптопи, полупроводникови технологии, мобилни технологии и други.
Пълната зависимост на европейското производство от вноса в този момент може да осигури на потенциалните инвеститори много важен пазарен дял след повторното отваряне за добив на графит от находището Baia de Fier, окръг Горж, коментират от Министерството на икономиката.
Проектът се отнася до извличането на графит с високо качество. Това включва извличане и първична обработка на графитни шисти за производството на графит за батерии, особено за електрически превозни средства и системи за съхранение на енергия.
В отговор на нововъзникналите възможности от министерството разкриват, че Salrom ще поиска европейско финансиране в размер на 198,3 милиона евро за проект за производство на графен.
Румъния, оказва се, е една от малкото страни, които притежават залежи от графит, ресурс, който е изключително ценен в контекста на развитието на зелените технологии.
miroslav-balchev
на 28.03.2025 в 10:06:20 #1Ама защо не го дадат на частна фирма? Държавна фирма щяла да го разработва. Тия толкова ли са тъпи?! Да дойдат в BG-то да научат как стават тези неща