Втори ден глобалните пазари са в нокдаун, след като САЩ обявиха търговска война на целия свят. Постепенно вниманието се насочва към методологията, използвана от администрацията на президента Доналд Тръмп за изчисляване обявените в сряда мита.
Тръмп и Белият дом публикуваха в социалните мрежи серия от графики, показващи тарифните ставки, които според тях други държави налагат на САЩ. Колоната, изброяваща тези предполагаеми ставки, включва "Манипулиране на валутите и търговски бариери" на страните. Съседна колона показва новите американски мита за вноса от всяка страна, както и за Европейския съюз.
Тези ставки са в повечето случаи около половината от това, което администрацията на Тръмп твърди, че всяка страна е "таксувала" Съединените щати.
Как работи формулата на Тръмп?
Пазарните наблюдатели бързо се опитаха да разберат формулата, което доведе до объркващи резултати. Много анализатори, включително журналистът и автор Джеймс Суровиецки, заявиха, че САЩ изглежда са разделили търговския дефицит по вноса от дадена страна, за да стигнат до тарифните ставки за отделните държави.
Такава методология не съответства непременно на конвенционалния подход за изчисляване на тарифи и предполага, че САЩ са разгледали само търговския дефицит на стоки, пренебрегвайки търговията с услуги. Това е много некоректно, защото в сферата на услугите американските компании имат доминираща позиция на редица пазари, както отбеляза пред Money.bg и изпълнителният директор на Американската търговска камара у нас Иван Михайлов.
Например, САЩ посочват, че Китай налага тарифа от 67%. САЩ имат дефицит от 295,4 милиарда долара с Китай през 2024 г., докато внесените стоки са на стойност 438,9 милиарда долара, според официалните данни. Когато 295,4 милиарда долара се разделят на 438,9 милиарда долара, резултатът е 67%. Същата математика се потвърждава и за Виетнам.
Интересно съвпадение, установено в социалните мрежи, е, че ChatGPT предлага именно такъв метод за подобряване на търговския дефицит чрез мита...
Lmao pic.twitter.com/ZJ3UKcnFKd
— Mad Michael ???????? (@watchayakan) April 3, 2025
Обяснения и/или оправдания
Службата на търговския представител на САЩ изложи своя подход на своя уебсайт, който изглежда донякъде подобен на това, което наблюдателите вече бяха установили, с няколко разлики.
"Докато индивидуалното изчисляване на ефектите от търговския дефицит от десетки хиляди тарифни, регулаторни, данъчни и други политики във всяка страна е сложно, ако не и невъзможно, техните комбинирани ефекти могат да бъдат представени чрез изчисляване на тарифното ниво, съответстващо на свеждане на двустранните търговски дефицити до нула," гласи уебсайтът на USTR.
Това не е особено добро обяснение за факта, че, например австралийският остров Норфолк получава 29% мита, докато самата Австралия е само с 10%. Подобна е и ситуацията с буквално ненаселени места по света.
"Формулата се отнася до търговските дисбаланси със САЩ, а не до реципрочни тарифи по отношение на тарифното ниво или нетарифни изкривявания. Това прави много трудно за азиатските, особено по-бедните азиатски страни, да отговорят на американските искания за намаляване на тарифите в краткосрочен план, тъй като критерият е да купуват повече американски стоки, отколкото изнасят за САЩ.", коментира пред CNBC Трин Нгуен, старши икономист за Азия в Natixis.
Тръмп е доволен
Доналд Тръмп потвърди подкрепата си за тарифите, въпреки че финансовите пазари се сринаха заради плановете. "Мисля, че върви много добре. Това е като операция на пациент и е голямо нещо. Пазарите ще процъфтяват. Страната ще процъфтява", заяви държавният глава.
Въпреки оптимизма на Тръмп, основните индекси се сринаха след обявяването на плановете за тарифи по страни. Вече се говори за рязко повишаване на риска от рецесия както в САЩ, така и на глобално ниво.
Докато страните се готвят да преговарят за начини за смекчаване на новите американски тарифи, няколко големи търговски партньори планират да отвърнат на удара.
Китай, ударен с средна тарифна ставка от 54%, се закани да отговори, докато европейските лидери осъдиха тарифите и подготвят контрамерки.
По-късно в четвъртък Мексико ще обяви своите мерки, докато канадският премиер Марк Карни обяви 25% мита върху американските коли и камиони, но освободи автомобилните части.