Драматичният сериал "Игра на мита", в който участва целия свят и главен герой е американският президент Доналд Тръмп, получи нова сюжетна нишка, след като държавният глава обяви, че ще наложи 100% мита върху филми, произведени в чужбина.
В зависимост от окончателната формулировка, това може да се окаже унищожителен удар и за българската киноиндустрия.
Вашингтон рискува засилване на търговските спорове с държави по целия свят в името на това да спаси "умиращия Холивуд". Преди встъпването си в длъжност, Тръмп назначи филмовите звезди Джон Войт, Мел Гибсън и Силвестър Сталоун за специални посланици, натоварени със задачата да популяризират бизнес възможностите в Холивуд, който той описа като "велико, но много проблемно място".
От години филмовите и телевизионните продукции напускат меката на киноиндустрията и се насочват към места с данъчни облекчения, които правят реализацията на различни проекти по-евтина. През 2023 г. около половината от разходите за филмови и телевизионни проекти с бюджет над 40 млн. долара са отишли извън САЩ според изследователската фирма ProdPro.
Само в района на Лос Анджелис производството на филми и телевизионни предавания се е свило с близо 40% през последното десетилетие.
Тръмп заяви, че упълномощава Министерството на търговията и Търговския представител на САЩ да започнат процес за налагане на митата, тъй като американската филмова индустрия "умира много бързо". Той обвини "координирани усилия" от други страни, които предлагат стимули за привличане на филмови творци и студия, което определи като "заплаха за националната сигурност".
Все пак САЩ остават основен център за филмово производство, но според ProdPro страната е регистрирала 14,54 милиарда долара разходи за продукция миналата година, което е спад с 26% от 2022 г. насам. Страни като Австралия, Нова Зеландия, Канада и Великобритания привличат все повече инвестиции през същия период.
"Освен всичко друго, това е прокарване на послания и пропаганда! ИСКАМЕ ФИЛМИТЕ ОТНОВО ДА СЕ ПРАВЯТ В АМЕРИКА!" - с тези достойни за финалните филми на Брус Уилис думи Тръмп мотивира новите мита в своята платформа Truth Social.
Министърът на търговията Хауърд Лутник отговори подобаващо на обявлението с "Работим по въпроса".
Притеснителни неясноти
Подробностите около мярката обаче остават неясни. От думите на президента не се разбира дали митата ще се прилагат за филми в стрийминг платформите или даже на каква база ще се формират тарифите - според продукционните разходи или според приходите.
Най-смущаващото е, че в изявлението на Тръмп не се уточнява дали митото ще се прилага за американски продуцентски компании, снимащи филми в чужбина. Няколко скорошни блокбастъра, продуцирани от американски студия, бяха заснети извън Америка, включително "Дедпул и Върколака" и "Гладиатор II".
България е една от държавите, чиято филмова индустрия зависи много от партньорството със САЩ. Само през 2024 г. са излезли 18 американски филма, снимани у нас, а през тази година се очакват поне още 12, показва справка в IMDB.
Киноцентърът в Бояна е дружество с над 22 млн. лева приходи за 2023 г. и над 150 постоянни служители към месец февруари 2025 г. Освен тях има огромно количество актьори, оператори, осветители, аудио специалисти, оператори и монтажисти, чиято заетост зависи от чуждестранните продукции.
Евентуално секване на американските проекти е голям риск за тях.
Ще има ли ответен удар
Китай вече реагира на търговските политики на Тръмп, като през април намали квотата си за американски филми.
Китайската филмова администрация заяви, че "неправилните действия на американското правителство за злоупотреба с мита върху Китай неизбежно ще намалят още повече благосклонността на местната публика към американските филми."
Експертът от Центъра за стратегически и международни изследвания и бивш високопоставен служител в Министерството на търговията на САЩ Уилям Райнш, коментира пред "Ройтерс", че ответните мерки срещу митата за филми на Тръмп ще бъдат "опустошителни".
"Ответните мерки ще убият нашата индустрия. Имаме много повече какво да загубим, отколкото да спечелим", каза той и добави, че ще е трудно да се обоснове риск за националната сигурност или извънредна ситуация точно в тази сфера. Иначе казано - без пазари, Холивуд изведнъж може да се окаже още по-"умиращ".