Глобалното значение на еврото ще продължи да се укрепва през тази година, докато политическите сили подхранват допълнителни печалби срещу американския долар, считат централни банкери и стратези, цитирани от CNBC.
По време на икономически форум в Екс-ан-Прованс, Франция, миналата седмица, официални лица от Европейската централна банка заявиха, че въпреки че еврото може да е далеч от застрашаване на долара като основен глобален резервен актив, валутата все повече ще се възприема като стабилна алтернатива, стига да има подкрепяща политика зад себе си.
"Ако комбинирате американските тарифи с атаките срещу Федералния резерв и институциите, с фискалната устойчивост на САЩ след 'прекрасния' данъчен законопроект, това обяснява еволюцията на обменния курс на долара в последните седмици", заяви Янис Стурнарас, управител на централната банка на Гърция.
"Онези, които налагат тарифи, ще пострадат първи", добави Стурнарас относно икономическото въздействие на по-високите ставки.
В понеделник потенциалното търговско споразумение между САЩ и ЕС остана "във въздуха", като се очакват новини през следващите дни. Индикацията от ранните търговски споразумения на Вашингтон - включително с Великобритания и Виетнам, е, че митата на Белия дом ще бъдат значително по-високи на всички стоки, идващи в САЩ от чужбина, отколкото в началото на годината, дори и да са по-ниски от това, което Тръмп заплашваше през април.
До момента в 2025 г. широката несигурност около преговорите и тяхното въздействие върху икономиката и инфлацията, заедно с очакванията за фискален тласък в ЕС, доведоха до приблизително 14% ръст на еврото срещу долара. Тези печалби се случиха въпреки че ЕЦБ намали лихвените проценти, а Федералният резерв ги запази стабилни.
Американският президент Доналд Тръмп междувременно миналата седмица успя да приеме обширен данъчен и разходен законопроект, постигайки голяма политическа победа - която въпреки това се очаква да увеличи федералния дефицит, потенциално подхранвайки допълнителни тревоги сред американските кредитори, които вече се противят на пазарния хаос около тарифите тази година.
"Статусът на долара няма да се промени от днес за утре, но еврото е в позиция да печели в международните резерви", продължи Стурнарас. Това ще изисква ЕС да завърши дългогодишните си усилия за формиране на банков съюз и съюз на капиталовите пазари, както и да намали вътрешните бариери, за да позволи на еврото да увеличи ролята си на международните пазари.
Шефът на централната банка на Ирландия Габриел Махлуф споделя това мнение: "Това, което виждаме сега с долара, е преориентация, преоценка от страна на инвеститорите. Не толкова тарифите, които привличат много заглавия. Инвеститорите виждат как върховенството на закона в САЩ наистина се отслабва и реагират съответно, защото това означава по-голям риск за техните инвестиции и активи."
Глобалният дял на еврото в валутните резерви се е запазил приблизително стабилен за повече от десетилетие - около една пета. Делът на американския долар се понижи от 68,8% през 2014 г. до 57,8% в края на 2024 г., според доклад на ЕЦБ, публикуван през юни.
Макар че еврото няма внезапно да замени долара, Махлуф заяви, че валутата засилва глобалното си положение и че както ЕЦБ, така и политическите лидери трябва да използват възможността да капитализират този импулс.