След разговор вчера с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, Тръмп се отказа от налагането на мита върху вноса от ЕС от 1 юни, като възстанови крайния срок от 9 юли, за да се позволи на преговорите между САЩ и 27-членния ЕС да доведат до споразумение, пише Reuters.
Европейският съюз получи отсрочка от заплахата на президента на САЩ Доналд Тръмп за мита от 50%, но остава неясно как блокът ще съчетае стремежа си за взаимноизгодна търговска сделка с исканията на Вашингтон за големи отстъпки при търговията.
От Европейската комисия заявиха, че разговорът е дал нов тласък на преговорите, които двамата ръководители са се споразумели да ускорят.
Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович, който е и главният преговарящ на ЕС със САЩ, посочи снощи, че е провел "добри разговори" с представители на администрацията на американския президент Доналд Тръмп и че ЕС е "напълно ангажиран" с постигането на търговска сделка до крайния срок 9 юли - това стана след като Тръмп се съгласи да отложи налагането на 50-процентни мита върху вноса на европейски стоки, съобщи АР.
Шефчович написа в социалната мрежа "Х", че Европейската комисия се е устремила "с бързи темпове" към сключването на сделка между ЕС и САЩ и че двете страни са в постоянен контакт.
ЕС настоява за взаимноизгодна сделка, която би могла да включва и двете страни да преминат към нулеви мита за промишлени стоки, а ЕС да купува от САЩ повече соя, оръжия и втечнен природен газ, докато постепенно стигне до пълно спиране на вноса на руски газ до края на 2027 г., пише Reuters.
Според представител на преговарящите от ЕС, Съюзът би могъл дори да купува повече говеждо месо без хормони, както направи Великобритания в търговското споразумение което сключи със САЩ по-рано този месец.
От ЕК заявиха, че ще представят убедителни аргументи за своята оферта за мита "нула за нула". "Вярваме, че това е много привлекателна отправна точка за добри преговори, които биха могли да доведат до ползи и от двете страни на Атлантика", заяви говорител на Комисията.
ЕС вижда и възможно сътрудничество по въпроси като свръхпроизводството на стоманата - за което и двете страни обвиняват Китай - както и при изкуствения интелект.
ЕС иска да види отмяна на 25-процентните мита върху вноса на стомана и автомобили в САЩ, както и Тръмп да отмени така наречените от него "реципрочни" мита, които бяха предварително определени на 20% за ЕС, но се задържат на 10% по време на 90-дневна пауза до юли.
Проблемът с търговския дефицит на САЩ
Вашингтон обаче е решен да намали дефицита си при търговията със стоки с ЕС, който беше почти 200 милиарда евро (228 милиарда долара) миналата година, въпреки че има известен търговски излишък при услугите.
Източник, запознат с преговорите, коментира, че Тръмп иска бърза сделка със смесица от осезаеми и символични победи, но администрацията му иска отстъпки, далеч отвъд това, за което ЕС е готов или дори е способен да се съгласи, пише Reuters.
Данъците, например, са от компетентността на отделните държави членки на ЕС, така че Комисията не може просто да ги отстрани чрез преговори.