Президентът на САЩ Доналд Тръмп съобщи в сряда, че е разрешил 90-дневна пауза за митата.
Изключение прави Китай, на който се налагат мита от 125%, влизащи в сила незабавно, съобщава Ройтерс.
В своята платформа Truth Social той написа: "Разреших 90-дневна ПАУЗА и значително намалено реципрочно мито през този период от 10%, също влизащо в сила незабавно."
Ходът на Китай да наложи ответни мита в размер на 84% срещу Съединените щати е жалко и губещо предложение за Пекин. Това заяви по-рано министърът на финансите на САЩ Скот Бесент.
Бесент посочи, че съюзниците искат да обсъдят как да балансират търговската политика на Китай в разговори с официални лица от САЩ.
"Това е голямата победа тук. САЩ се опитват да балансират към повече производство. Китай трябва да балансира към повече потребление", обясни министърът.
Освен това Бесент предупреди Пекин да не се опитва да девалвира валутата си като начин да отговори на новите мита.
"Ако Китай започне да девалвира, тогава това е данък за останалия свят и всеки ще трябва да продължи да повишава митата си, за да компенсира девалвацията. Така че бих ги призовал да не правят това и да седнат на масата", настоя той.
Бесент не изключи премахването на китайските акции от борсите в САЩ, отбелязвайки, че всички опции са на масата.
Държавите членки на ЕС гласуваха в подкрепа на предложението на Европейската комисия за въвеждане на търговски ответни мерки срещу Съединените американски щати.
"ЕС смята митата на САЩ за неоправдани и вредни, причинявайки икономическа вреда и на двете страни, както и на световната икономика. ЕС заяви ясното си предпекочитание да намери договорени резултати със САЩ, които биха били балансирани и взаимно изгодни", се казва в изявление на изпълнителната власт на ЕС.
Днешното одобрение от държавите членки означава, че след приключването на вътрешните процедури на Комисията и публикуването на акта за изпълнение, ответните мерки ще влязат в сила и митата ще се задействат на 15 април.
Само Унгария се противопостави на пакета, според четирима дипломати от ЕС, запознати пряко с вота, докато всички останали 26 държави гласуваха в подкрепа.
Милиардерите, поддръжници на президента Доналд Тръмп - включително Илон Мъск - се изказаха против митата на американския президент през последните дни, изразявайки загриженост относно вероятното им въздействие върху икономиката, пише Forbes.
rosstrollnadzor
на 10.04.2025 в 04:20:10 #1Никакъв отбой не е бил !! Мито за всички от 10% към съществуващите вече налози ... Изплющя 20-40% , всички ревнаха "Олеле!" , и айде от него да мине щот е добричък по 10% , и всички си отдъхнаха . Хаха , как елементарно ги "цака с топла бира".