Президентът на САЩ Доналд Тръмп даде знак за потенциален обрат в търговската война с Китай, заявявайки, че високите мита върху китайските стоки "ще бъдат намалени значително, но няма да станат нула", съобщават световните агенции.

Коментарът на държавния глава идва след седмици на твърди позиции и действия, които вдигнаха митата върху Китай до смайващите 145%.

"145% е много високо и няма нивото на тарифите да бъде толкова високо. Няма да бъде близо до това ниво. Ще бъде намалено значително. Но няма да е нула.", бяха точните думи на Тръмп по пред репортери. Той трябваше да коментира по-ранно изказване на министъра на финансите Скот Бесент, че високите ставки на практика са наложили ембарго върху търговията между двете водещи световни икономики.

Китай държи повече козове в търговската война, отколкото Тръмп предполага

Китай държи повече козове в търговската война, отколкото Тръмп предполага

Китай използва многопластова стратегия в търговската война, демонстрирайки икономическа независимост и геополитическа дълбочина, които поставят САЩ в уязвима позиция.

Бесент заяви на частна инвестиционна конференция, организирана от JP Morgan Chase, че търговската война с Китай е неустойчива и очаква "деескалация" в много близко бъдеще. Според присъствали на събитието Бесент е опитал да успокои инвеститорите, че крайната цел на администрацията е преструктуриране на търговията, а не преустановяването ѝ.

Двете най-големи икономики в света си наложиха рекордни мита в бързо ескалиращ конфликт, който разтърси глобалните пазари, наруши веригите за доставки и породи опасения от рецесия.

Досега Китай заемаше непреклонна позиция и отказваше да отстъпи. Вместо това, страната отвърна с повишаване на митата върху американските стоки до 125%, добавяне на повече американски компании в своя списък за контрол на износа и списък на ненадеждните субекти, както и ограничаване на износа на критични минерали, използвани във всичко - от iPhone до ракетни системи.

Boeing е първият голям потърпевш от търговската война на Тръмп

Boeing е първият голям потърпевш от търговската война на Тръмп

Китайските власти са наредили на местните авиокомпании да спрат да приемат доставки на самолети на американската компания Boeing

Пекин също предприе мерки за оказване на натиск върху ключови американски индустрии, ограничавайки броя на холивудските филми, показвани в страната, и връщайки поне два самолета Boeing, предназначени за китайски авиокомпании, в САЩ.

През цялото това време Тръмп настояваше, че има "много добри отношения" с китайския лидер Си Дзинпин и очаква да говори с него. Но вместо да се обади на Тръмп за преговори по митата, Си започна дипломатическа офанзива с други търговски партньори, за да се противопостави на усилията на САЩ да използват митническата война за икономическа изолация на Китай.

Във вторник Тръмп отново изрази надежда Си да дойде на масата за преговори - и обеща да "бъде много любезен". Попитан дали САЩ ще играят твърдо с Китай, за да сключат сделка, Тръмп бързо отговори: "Не."