Европейският съюз и Съединените щати са на път да сключат търговско споразумение, което ще наложи 15% мита върху европейския внос, съобщава Reuters, цитирайки източници на FT. Сделката е подобна на споразумението, което президентът на САЩ Доналд Тръмп сключи с Япония тази седмица.

Брюксел може да се съгласи на така наречените реципрочни мита, за да избегне заплахата на президента на САЩ да ги повиши до 30% от 1 август, твърдят източниците.

"Споразумението с Япония ясно посочи условията на изнудването", твърди европейски дипломат.

Какви приходи от мита получи САЩ за първата половина на 2025-а

Какви приходи от мита получи САЩ за първата половина на 2025-а

За юни те са 4 пъти по-високи от миналогодишните

"Повечето държави членки си държат носа и биха могли да приемат тази сделка И двете страни биха се отказали от митата върху някои продукти, включително самолети, спиртни напитки и медицински изделия", допълват източниците на агенцията.

Снимка 614576

Източник: iStock

Европейската комисия, която ръководи търговската политика на ЕС, вече информира за сделката представители на държавите-членки в сряда, след разговори с американски колеги, пишат световни медии.

Новината за бъдещото споразумение подкрепи еврото, което възстанови по-ранните загуби и се търгува без промяна спрямо долара. Американските акции продължиха да се покачват, като S&P 500 се покачи с 0,6%.

Износителите от ЕС плащат допълнително 10% мито върху стоки, изпратени до САЩ, от април, докато преговорите между Вашингтон и Брюксел продължават. Това е в допълнение към вече съществуващите мита, средно 4,8%. 

Според актуалната информация минималното мито от 15% ще включва тези съществуващи мита, така че Брюксел разглежда сделката като затвърждаване на статуквото. Митата върху автомобили, които в момента са 27,5%, следователно ще паднат до 15%.

Сделката, постигната между САЩ и Япония, е тласнала Брюксел към неохотно приемане на по-висока реципрочна митническа ставка, за да се избегне вредна търговска война. ЕС все още може да отвърне на удара, ако Доналд Тръмп все пак се опита да изпълни заплахата си да повиши реципрочните мита до 30% от август.

Това може да включва активиране на инструмента за борба с принудата (ACI) - така наречената търговска базука. Инструментът би дал на Брюксел свобода да блокира американски компании от публични търгове, да отмени защитата на интелектуалната собственост и да ограничи вноса и износа, пише FT.

Блокът ще продължи да подготвя евентуален пакет от ответни тарифи на стойност 93 милиарда евро, определени до 30%, в случай че ЕС и САЩ не успеят да постигнат споразумение до 1 август.

Япония си отдъхна: Какво се разбра със САЩ за митата

Япония си отдъхна: Какво се разбра със САЩ за митата

Nikkei скочи до най-високото си ниво от година насам