"Европейският съюз е създаден, за да ни прецака" - в тези думи на американския президент Доналд Тръмп се съдържа всичко, което ви е нужно да знаете за отношението му към един от главните търговски партньори на САЩ. След броени дни - на 2 април, се очаква той да наложи двуцифрени мита на всички продукти от ЕС.

Откакто се върна в Белия дом, Доналд Тръмп следва политика на силово налагане на интересите на страната в международната търговия, като първите "потърпевши" бяха геополитическият конкурент Китай, но и дългогодишните американски съюзници Мексико и Китай. Формалните поводи бяха свързани с нелегалните имигранти и наркотрафика, но управляващите в САЩ дават ясно да се разбере какво искат - повече компании да произвеждат на тяхна територия, а другите страни да купуват повече Made in USA продукция.

Тръмп: ЕС е създаден, за да ни прецака - идват 25% мита

Тръмп: ЕС е създаден, за да ни прецака - идват 25% мита

Брюксел отговори остро

Европейският съюз е "на мушката" заради ДДС. Данъкът върху добавената стойност е както за местна, така и за вносна продукция, но тезата на Тръмп и екипа му е, че така изкуствено се вдига цената на стоките в Европа и производителите са мотивирани да ги изнасят към САЩ. Повече от половин век част от едрия американски бизнес недоволства от това и сега държавният глава твърди, че налага реципрочни мерки, т.е. за него ДДС е вид мито.

Казусът със сигурност ще доведе до сблъсъци в Световната търговска организация, а Европа се готви за ответни мерки. Това поставя под въпросителна партньорства за милиарди в практически всички сфери на икономиката.

Защо това ни засяга?

Съединените щати не са сред най-големите търговски партньори на България и това не е изненадващо - все пак нашата страна е добре интегрирана във вътрешния пазар на ЕС. Въпреки това според данните на системата UN COMTRADE и изследването "Трансатлантическа икономика 2025"на Американската търговска камара към Европейския съюз и Търговската камара на САЩ, само през миналата година износът от нашата страна към САЩ е бил 1,5 млрд. долара.

Четири причини защо реципрочните мита на Тръмп могат и да не успеят

Четири причини защо реципрочните мита на Тръмп могат и да не успеят

Надценено влияние?

Ако изключим търговията в рамките на ЕС, това са 6,6% от стоките, които България изнася. Това са стабилни нива, които в голяма степен повтарят тези от 2023 г., но реално експортът - пряк и чрез партньори от ЕС, расте.

Говорим за стоки с добавена стойност:

  • Компютри и електронно производство за 224,4 млн. долара;
  • Машини за 157 млн. долара;
  • Химически продукти за 128 млн. долара;
  • Първични метали за 127 млн. долара;
  • Други стоки за 266 млн. долара.

Инвестициите на САЩ в България надминават половин милиард долара. Внесените стоки са за почти $490 милиона.

Как ще се отразят митата?

За момента Доналд Тръмп изглежда има политическата подкрепа за опита си да преформатира международната търговия. Как обаче гледа на случващото се бизнесът от двете страни на Океана?

"Принципната позиция на всички Американски търговски камари в Европа, както и на Търговската камара на САЩ е, че подобен подход не е продуктивен и би накарал страните да влязат в своеобразен ефекти на доминото - едната налага санкции, а другата отвръща за същата група стоки и услуги или включва нови и така да се продължи до безкрай. Като в този подход ще има само губещи", коментира пред Money.bg изпълнителният директор на Американската търговска камара в България Иван Михайлов.

Иван Михайлов

Източник: БГНЕС

Иван Михайлов

Организацията обединява над 350 американски, български и международни компании.

Михайлов отбелязва: "Всъщност, макар търговският баланс на САЩ по отношение на стоките да е леко негативен спрямо Европа, то по отношение на услугите САЩ имат водеща позиция. Американските дигитални решения доминират европейския пазар, като все още има място за конкуренция, ръст и иновации. Също така при енергийното партньорство делът на САЩ в доставките на втечнен природен газ (LNG) за Европа достига 48%, докато Европа представлява 55% от глобалния износ на LNG от САЩ".

Тръмп иска по-високи мита и по-ниски лихви - възможно ли е това?

Тръмп иска по-високи мита и по-ниски лихви - възможно ли е това?

Някои икономисти очакват инфлацията да се повиши

По думите му "в съвременната икономическа практика при работещ глобален пазар и взаимосвързаност" въвеждането на нови и нови мита е контрапродуктивно и то "не само за внасящите стоки и услуги, но и за местния пазар и най-вече за местните производители, които разчитат на вносни суровини, вторични продукти или компоненти, както и за всички крайни потребители. Защото цената на автомобила, на компютъра или дори на виното се плаща от клиента онлайн или на касата на магазина".

Какво трябва да се направи?

По думите на изпълнителния директор на AmCham у нас "страната ни трябва да рестартира Стратегическия диалог между двете държави, да покаже инициатива по темата за редкоземните минерали и добива на природен газ от шелфа на Черно море, да се справи с въпросите на интелектуалната собственост", както и да разшири партньорството си със САЩ в сферата на дигиталните иновации.

Според Иван Михайлов не трябва да гледаме само стойностите на вноса и износа - данните категорично показват нарастващо темпо и обем на приходите на дъщерните дружества на американски компании в Европа.

ЕС предупреждава САЩ, че ще "отговори твърдо", ако Тръмп наложи мита върху стоки от блока

ЕС предупреждава САЩ, че ще "отговори твърдо", ако Тръмп наложи мита върху стоки от блока

Според говорител на комисията блокът не е знаел на този етап за налагане на допълнителни мита върху стоки от ЕС

"А това е аргумент, че Америка става и ще става по-просперираща, по-силна и по-сигурна в партньорство и благодарение на Общия пазар на ЕС, както и на производство и търговия в континентална Европа. Продажбите на американските компании, регистрирани в Европа достигат до прогнозна стойност от 4 трилиона долара, а на европейски компании, регистрирани в САЩ - 3,5 трилиона долара. Тези числа показват една взаимна изгода, която трябва да се запази", категоричен е той.