Американските политици прекарват твърде много време "гледайки назад, воювайки последната война", а не достатъчно върху новия китайски удар, предупреждават икономистите Дейвид Аутър от MIT и Гордън Хансън от Харвардския университет в коментар за New York Times.

Преди повече от десетилетие двамата професори публикуваха изследване, детайлизиращо опустошението от китайската вносна конкуренция върху САЩ. Сега предупреждават за "Китайски шок 2.0", който бързо наближава и при който "Китай преминава от аутсайдер към фаворит" в изкуствен интелект, роботика, ядрени технологии, квантови изчисления, биотехнологии и слънчева енергия.

Технологична война: САЩ премахват контрола върху износа на софтуер за проектиране на чипове за Китай

Технологична война: САЩ премахват контрола върху износа на софтуер за проектиране на чипове за Китай

Siemens, Synopsys и Cadence – три от най-големите разработчици на софтуер в света – ще възобновят продажбите

"Лидерската позиция в тези сектори носи дивиденти: икономически печалби от високи печалби и високоплатени работни места; геополитическо влияние от оформянето на технологичната граница; и военно превъзходство от контрола на бойното поле", добавят те.

Всъщност, защо "Китайски шок 2.0"? Защото според изследователите на американската стопанска история първият китайски шок е от периода 1999-2007 г., когато огромна част от работните места в американската индустрия са загубени заради по-ниските цени в Азия.

Китай се отърсва от намаляващото си предимство на евтината работна ръка, за да се фокусира върху най-големите технологии на 21-и век, и разпространява влиянието си в "пренареждането на правителствата и пазарите", докато САЩ се оттеглят в "изолационистска MAGA-сфера" с "мита върху всичко, навсякъде, наведнъж".

Тази стратегия щеше да се провали в търговска война преди 20 години и в най-добрия случай ще върне "скучни и зле платени" работни места на поточната линия в САЩ, смятат експертите.

Тръмп удря ЕС с 30% мито
Обновена

Тръмп удря ЕС с 30% мито

Американският президент заплаши с още по-високи ставки при ответни мерки

Те цитират изследване, показващо, че между 2003 и 2007 г. САЩ са водели на Китай в 60 от 64 гранични технологии, но Китай вече води в 57 от 64 технологии между 2019 и 2023 г. срещу само 7 за САЩ.

"Едно нещо, което митата никога няма да направят сами, е да превърнат Съединените щати в привлекателно място за иновации. Да, те принадлежат към нашия търговски арсенал - но като прецизни боеприпаси, а не като мини, които ранят противници, приятели и цивилни еднакво", казват те.

Четиристепенен план за противодействие

Отхвърляйки стратегията на невмешателството в търговията, Аутър и Хансън предлагат четиристепенен план за борба с надвисналия "Китайски шок 2.0".

  • Първо, САЩ трябва да се съюзят с Европейския съюз, Япония, Канада, Мексико, Корея и други заради общите китайски проблеми, вместо да прилагат наказателни тарифи. САЩ също трябва да насърчават Китай да строи заводи на американска територия, което стимулира повече конкуренция.
  • Второ, САЩ трябва агресивно да насърчават експериментите в нови, важни области като дронове и усъвършенствани чипове, и големи венчър фондове за тяхната подкрепа.
  • Трето, САЩ трябва да избират битките, които могат да спечелят, като полупроводниците, или тези, които не могат да си позволят да загубят, като редкоземни минерали.
  • Накрая, болката от опустошителните загуби на работни места и икономическите последствия трябва да бъде посрещната с удължена застраховка за безработица и правилно техническо образование от общностните колежи, за да помогне на работниците да намерят нови работни места.

"Трябва да спрем да воюваме последната търговска война и да посрещнем предизвикателството на Китай в настоящата. За разлика от стратегията, базирана на евтина работна ръка, "Китайски шок 2.0" ще продължи, докато Китай има ресурсите, търпението и дисциплината да се състезава жестоко.", заключават Аутър и Хансън.