Европейският смята да "отговори твърдо", ако САЩ наложат мита на блока - поредният акт на недоволство от търговската тактика на президента на САЩ Доналд Тръмп, която отеква в световен мащаб.

Според говорител на комисията блокът не е знаел на този етап за налагане на допълнителни мита върху стоки от ЕС, като подчерта, че търговските и инвестиционни отношения със САЩ са най-големите в света. Използването на мита е "вредно от всички страни", заяви говорителят и каза, че ЕС съжалява за решението на Тръмп да ги наложи на Канада, Мексико и Китай, беше цитиран той от Bloomberg.

Ще отговори ли Тайван на заплахите на Тръмп за мита

Ще отговори ли Тайван на заплахите на Тръмп за мита

Американският президент иска повече Made in USA чипове

В края на миналата седмица Тръмп каза, че "категорично" ще наложи мита на ЕС. Предстои Европейската комисия и държавите-членки ще обсъдят тази възможност по време на среща на министрите на търговията във Варшава във вторник.

"ЕС ще отговори твърдо на всеки търговски партньор, който несправедливо или произволно налага мита върху стоки от ЕС", категорично казва говорителят, като подчерта, че залогът е голям.

Митата

В сила ще влязат 25% налог върху стоки от Канада и Мексико и 10% мита върху продукти от Китай трябва да вляза. Те ще се задействат от вторник и ще засягат продукти вариращи от алкохол до автомобили.

Фед спря да сваля лихвените проценти и ядоса Тръмп

Фед спря да сваля лихвените проценти и ядоса Тръмп

Президентът поиска някои от правомощията на централната банка

И Канада, и Мексико заявиха, че ще отвърнат на удара, като премиерът Джъстин Трюдо се закани, че Отава ще наложи 25% мита срещу (106 милиарда щатски долара стоки от САЩ. Пекин също обеща да предприеме съответните контрамерки в отговор.

Междувременно днес на неформална среща на евролидери в Брюксел ще се обсъждат отношенията на Европа със Съединените щати и амбицията за обща европейска отбрана, съобщи BTV. България ще е представена от премиера Росен Желязков.

Дания налива €2 милиарда в сигурността на Арктика, включително за военноморски кораби, след заканите на Тръмп за Гренландия

Дания налива €2 милиарда в сигурността на Арктика, включително за военноморски кораби, след заканите на Тръмп за Гренландия

В разходите се предвиждат и два допълнителни дрона за наблюдение на далечни разстояния

Най-сериозната тема разбира се отношенията cъс Съединените щати и сериозните политически и икономически промени, които президентът Доналд Тръмп наложи след встъпването си в длъжност. Напрежението между ЕС и новата администрация на Тръмп вече се усети, след новините, че президентът на САЩ иска да купи Гренландия, за която Дания настоя, че не се продава. Министър-председателят на страната Мете Фредериксен търси подкрепа от съюзниците на ЕС в опит да се противопостави на Тръмп.