Индексът на ценовите очаквания на Ifo в Германия се покачи до най-високото си ниво от април 2023 г. през декември, като всички икономически сектори допринесоха за увеличението, съобщиха от икономическия институт Ifo, цитиран от Reuters. На този фон производствената инфлация в икономика №1 на Европа бележи ръст.
Индексът се покачи до 19,7 пункта през декември спрямо 15,8 пункта през ноември. Точките за ценовите очаквания на Ifo показват процента на компаниите, които възнамеряват да увеличат цените.
"През следващите месеци се очаква темпът на инфлация да се стабилизира на около 2,5%, следователно над целта на Европейската централна банка", заяви Тимо Волмерсхаузер, ръководител на прогнозите в Ifo.
Източник: iStock Images
Ценовите очаквания за доставчиците на потребителски услуги, в производството и сред доставчиците на бизнес услуги се повишиха през декември миналата година. Междувременно германската инфлация се понижи леко през декември до 2,8%, съобщиха днес от федералната статистическа служба, потвърждавайки предварителните данни.
Германските потребителски цени, хармонизирани за сравнение с други страни от Европейския съюз, са се повишили с 2,9% на годишна база през ноември.
Германия е най-големият търговски партньор на България
Германия традиционно е най-големият търговски партньор на България, като според данните за 2023 г. вносът от страната възлиза на €6,1 милиарда или 12.4% от общия, заявиха за Money.bg от Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК).
"За 30 години стокооборотът между България и Германия е нараснал 16 пъти, а българският износ - 23 пъти."
Голямата търговска свързаност между двете страни няма как да не влияе върху българския пазар. Тоест, забавянето на германската икономика, проблемите с нейната индустрия и ръстът на цените неизбежно се отразяват и на българската промишленост.
Когато индустриалните цени в Германия се покачат, предприятията в България, които са част от глобалните вериги за доставки, също се налага да вдигат цените, коментират от Института за пазарна икономика (ИПИ).
Производствената инфлация расте
Цените на едро в Германия са нараснали с по-бърз темп през декември, до голяма степен поради по-високите цени на капиталовите стоки, сочат данните на федералната статистическа служба Destatis, публикувани днес и цитирани от ДПА.
Индексът на производствените цени (PPI) отчита ръст от 0,8 на сто през декември на годишна база след повишение от 0,1 на сто през ноември, като цените се повишават за втори пореден месец.
Годишният ръст на показателя до голяма степен отразява увеличение от 1,8 на сто на цените на капиталовите стоки. Потребителските стоки, стоките за дълготрайна употреба и междинните стоки също са поскъпнали спрямо същия месец на миналата година, докато цената на енергията е спаднала.
Разходите за потребителски стоки се повишиха с 2,6 на сто, а цените на дълготрайните потребителски стоки се повишиха с 1 на сто. В същото време цените на междинните стоки отчетоха лек ръст от 0,1 на сто, а цените на енергията се понижиха с 0,2 на сто.
Без енергията, цените на производител са се повишили с 1,2 на сто през декември на годишна основа и са останали без промяна спрямо месец ноември миналата година.