Цените на електроенергията в Германия временно паднаха под нулата в четвъртък сутрин, като това се превърна в част от нарастваща тенденция в Европа. Скокът в производството на енергия от възобновяеми източници, най-вече от вятърни паркове, доведе до излишък на предлагане спрямо търсенето.

През четири часа на деня цените на електроенергията на германския вътрешен пазар станаха отрицателни, като вятърната енергия достигна 40 гигавата - количество, което значително изпревари нуждите на потребителите, съобщи Bloomberg. 

Въпреки тези негативни цени, потребителските тарифи обичайно остават фиксирани, така че домакинствата не получават директно възстановяване на разходите за потребената енергия. Отрицателните цени се отнасят основно до търговете за сурова енергия, които понякога водят до субсидии за производителите.

През 2023 г. цените на електроенергията в страната са били отрицателни за 468 часа - ръст с над 60% спрямо 292 часа през предходната година, според данни на Epex Spot.

Тази тенденция не е уникална за Германия. Обединеното кралство регистрира увеличение на отрицателните цени с 70% за същия период, а във Франция часовете с отрицателни стойности повече от се удвоиха, което доведе до временно спиране на някои ядрени мощности през юни. Испания също отбеляза цени под нулата за първи път.

Ръстът на отрицателните цени съвпада с разширяването на възобновяемите енергийни мощности в Европа. Слънчевите и вятърните проекти продължават да се увеличават, като през 2023 г. инвестициите на Европейския съюз в този сектор достигнаха 110 милиарда долара - увеличение с над 6% спрямо предходната година.

Енергийната криза ускори този преход. Европа беше принудена да намали зависимостта си от руския газ, който преди войната представляваше около една четвърт от енергийното потребление на континента.

Молдова е изправена пред енергийна криза, след спиране на потока от руски газ

Молдова е изправена пред енергийна криза, след спиране на потока от руски газ

Какви трудности се появиха в Приднестровието

Тази промяна доведе до амбициозни цели: делът на възобновяемите енергийни източници в общото потребление трябва да достигне 45% до 2030 г., а проектите за възобновяема енергия вече се ползват с приоритет при издаването на разрешителни.

Разширяването на възобновяемите енергийни източници обаче носи и трудности.

Една от ключовите пречки е липсата на ефективни батерии за съхранение на електроенергия. Това особено затруднява слънчевата енергия, тъй като потреблението на енергия обикновено е по-високо през вечерните часове, когато производството намалява.