На Нова година руският газ спря да преминава през Украйна. Киев определи този ден като "исторически", защото отказът да удължи транзитното споразумение с "Газпром" сложи край на паричния поток, който подпомагаше финансирането на войната за Русия. 

В съседна Молдова обаче, това решение предизвика сериозна криза.

Какви трудности се появиха в Приднестровието

В сепаратисткия регион Приднестровие, който остава лоялен на Москва, годината започна със силно ограничено отопление - само за болници и критична инфраструктура.

"Топлата вода беше пусната до около 2 часа през нощта. Сега е изключена и радиаторите са едва топли", разказват местни пред BBC в региона.

"Все още имаме газ, но налягането е много ниско - само това, което е останало в тръбите."

Приднестровието, което се отдели от Молдова след разпадането на СССР, разчита напълно на руския газ. За доставките там обаче не се плаща, натрупаният дълг се записва без намерение за погасяване.

В отговор на спирането на газа, властите в Приднестровието организират пунктове за отопление и съветват хората да се събират в една стая, за да се топлят.

Северозападна Европа се готви за най-студената зима часове преди изтичането на сделката за транзит на руски газ през Украйна

Северозападна Европа се готви за най-студената зима часове преди изтичането на сделката за транзит на руски газ през Украйна

Украйна досега отказва да удължи сделката за транзит на газ, а руският президент Владимир Путин заяви скоро, че шансовете за нова сделка са малки

Последствия за Молдова

Електричеството в региона все още е налично, но главната електроцентрала в Курчуган, която осигурява 80% от електроенергията на Молдова, използва въглища вместо газ и има запаси само за 50 дни.

Правителството в Кишинев уверява, че има достатъчно газ до пролетта, но преминаването към европейски доставчици на електроенергия ще доведе до значително увеличение на разходите.

Спирането на руския газ засяга и Словакия и Унгария, чиито правителства са по-мудни по въпроса за намаляването на зависимостта от руските доставки. За Молдова обаче, като по-бедна страна, продължителната криза може да доведе до икономическа и политическа нестабилност. Отношенията между Молдова и Русия са обтегнати, а президентът Мая Санду твърдо подкрепя проевропейската посока на страната.

Цените на електроенергията вече са се повишили около шест пъти за три години.

Русия може да използва ситуацията, за да засили натиска върху Кишинев, като заяви, че правителството "замразява" Приднестровието. Това може да доведе до политически последствия на предстоящите парламентарни избори през 2025 г., ако проруските сили получат по-голяма подкрепа.