Най-голямата икономика в Европа ще има нужда от хиляди допълнителни работници от чужбина, за да процъфтява. Това число по-точно е 288 000 международни работници, за да се поддържа работната сила на Германия. Това алармира анализ на независимата фондация Bertelsmann ("Бертелсман"), цитиран от Euronews.
Германският пазар на труда ще бъде силно зависим от имигранти от чужбина през следващите години, показва данните. Според проучването на фондация "Бертелсман" работната сила в Германия може да се свие с 10% до 2040 г. без "значителна" имиграция.
Без навлизането на допълнителни международни работници на пазара на труда, броят на работещите в Германия ще спадне от сегашните 46,4 милиона на 41,9 милиона.
"Пенсионирането на бейби бумърите" е ключов фактор за свиването на работната сила в Германия", смята Сузане Шулц, експерт по миграцията във фондация "Бертелсман". Тя казва, че въпреки че приоритетът е развитието на вътрешната работна сила, "това само по себе си няма да е достатъчно, за да отговори на бъдещото търсене на работна ръка до 2040 г.".
Вторият модел е по-малко песимистичен, но все пак изчислява, че може да са необходими до 368 000 чуждестранни работници годишно до 2040 г.
Привличане на чуждестранни работници
През 2023 г. Германия реформира имиграционните си закони, за да улесни квалифицираните чуждестранни работници да заемат длъжности, включително въвеждането на "синя карта" за квалифицирани специалисти и намаляването на бюрокрацията около признаването на чуждестранни дипломи.
Шулц казва обаче, че остават препятствия, които трябва да бъдат премахнати, за да се привлекат работници.
Според доклада недостигът на чуждестранни работници би засегнал най-тежко най-гъсто населената провинция Северен Рейн-Вестфалия и би засегнал силно южните региони като Бавария.
Големите градове, които вече имат високи нива на имиграция, като Берлин и Хамбург, биха били по-малко засегнати, според проучването.
Проучването показва, че най-необходими са работници в югозападната част на Саарланд, както и в провинциите Тюрингия и Саксония-Анхалт.
В доклада си фондация "Бертелсман" заяви, че чуждестранните работници няма да дойдат "без по-приветлива култура в местните власти и бизнеса".
Германското правителство предприе други стъпки, за да се справи с недостига на работна сила, като сключването на споразумение за контролирана миграция с Кения през септември, за да привлече кенийски работници в страната.