Вчера инвеститорите в целия свят продаваха акциите и намаляваха залозите срещу валутите, използвани за финансиране на покупки на други активи.

Това естествено доведе до спад на долара срещу предлагащата сигурност йена и ниско лихвеното евро в понеделник.

Фондовите пазари в Китай и Япония се понижиха, последва голям спад и в Европа, за да завърши деня с понижение и на Уолстрийт в САЩ. Търгуваните обеми обаче бяха малки. Лондон беше затворен заради официален празник в страната.

Дилърите очакват и петъчния доклад за трудовата заетост в САЩ през август, който може и да даде сигнал дали Федералния т резерв ще повиши лихвите още през септември, коментират от Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg).

Вицепрезидентът на резерва Стенли Фишер заяви в събота, че инфлацията в САЩ вероятно ще нараства, тъй като натиска от долара намалява, а това ще позволи на ФЕД да повишава постепенно лихвите.

Съотношението долар/йена падна с 0.4% и завърши на 121.16. Двойката отчита спад от 2.2% за август, но е доста над седем месечното дъно на 116.15, което удари преди седмица. Еврото нарасна с 0.5% до 1.1235, което е покачване от 2.4% за месеца, но доста далеч от върха през миналата седмица на 1.1715.

Курсът долар/франк нарасна с 0.4% и завърши на 0.9658, а паундът слезе до 1.5342 срещу зелените пари.

Цената на златото се понижи в понеделник и увеличи спада от миналата седмица, заради индикациите, че Федералният резер може да повиши лихвите тази година, въпреки неспокойните пазари, за да компенсира поевтиняването на долара.

Спот цената след първия работен ден е 1129 долара, а металът загуби 2.3% миналата седмица при спада на китайските акции, който разтърси всички световни пазари.

Златото все пак завърши август с растеж заради опасенията за забавянето на китайската икономика, които доведоха до покриване на къси позиции след пет и половина годишното дъно през юли.