Депутатите от ГЕРБ ще предложат да се въведе десетгодишна абсолютна давност на задълженията на гражданите. По този начин на практика ще бъде въведен режим, сходен до този на частния фалит на граждани, който се прилага в САЩ. Това обяви депутатът от ГЕРБ Емил Радев в сутрешния блок на bTV.

Предложението за промяна в Закона за задълженията и договорите засяга задълженията на физически лица, както към банки, така и към доставчици на вякакви монополни услуги - парно,ток, вода, газ, телефон и др.

Абсолютната давност означава край на вечните длъжници, уточни Радев.

Той поясни, че предложението се обсъжда повече от година. В същото време депутатите от ГЕРБ предложиха да се сложи краен срок, след изтичането на който даден дълг на гражданин се отписва. В момента при данъчни задължения има 5-годишна давност. Но при всяко действие на публичен изпълнител, дори да се вземе справка по уточняване на дълга, давността се прекъсва и започва да тече нов 5-годишен срок. За данъчните задължения обаче е предвидена 10-годишна абсолютна давност, освен ако задълженията не са били разсрочвани по молба на длъжника.

През май ВКС постанови, че монополистите могат да търсят неиздължени сметки за ток, вода и парно само до 3 години назад.

Според Радев, ако дългът е станал изискуем през 2008 г., през 2018-а, независимо, че частният съдебен изпълнител продължава делото, то ще се прекрати и длъжникът ще може наново д а гради своята семейна икономика, без да се притеснява за главница и лихви. „10 години е дълъг срок и ако кредиторът не е успял да си събере задълженията, няма смисъл да продължава," подчерта Радев.

Той обясни, че ако поправките в закона влязат в сила през 2013 г., делата за неплатените сметки и кредити до 2003-а ще бъдат прекратени. „Ако за 10 години например „Топлофикация" не е успяла да си събере задълженията за парно от 2001 и 2002 година, вероятността да го направи тепърва е много малка. В същото време текат и разноски по дела," допълни Радев.

„Към момента само към частните съдебни изпълнители има заведени над 400 хил. дела за такива задължения, толкова са и към държавното изпълнение. „Говорим за човешки съдби, по някакъв начин тези хора трябва да излязат от тази ситуация," заяви народният представител от ГЕРБ.

Що се касае до дългосрочните ипотечни кредити, срокът започва да тече от момента на просрочена вноска, а не от момента, в който е изтеглен кредитът, уточни Радев.