За пръв път през последните 34 години в списъка на страните притежаващи най-големите активи в чужбина, се смени лидерът - Япония отстъпи първото място на Германия, което европейската страна загуби през 1991 г., съобщава Bloomberg.
Към края на 2024 г. общите нетни чуждестранни активи на Япония надхвърлят 533 трилиона йени, или 3,7 трилиона долара, показват данните на Министерството на финансите на страната. През миналата година размерът на тези активи се е увеличил с 13% (до 471,3 трлн. йени), но това не беше достатъчно, за да запази страната лидерската си позиция.
Нетните външни активи на Германия за 2024 година нараснаха с повече от 25% до 3,966 трлн. долара, с което Германия си върна първото място в света по този показател.
На трето място в света по размер на нетните чуждестранни активи остана Китай, като показателят за 2024 година също скочи с около 25%.
Нетните чуждестранни/външни активи (Net Foreign / External Assets) - представляват разликата между общия размер на активите на дадена страна и нейните резиденти, намиращи се в чужбина (включително преките инвестиции), и общият размер на задълженията към чужденци (включително техните инвестиции в местни ценни книжа).
Bloomberg обяснява връщането на Германия като лидер в света по нетни активи в чужбина, основно със състоянието на търговския баланс на страната и с ръста на курса на еврото спрямо йената.
За 2024 г. положителното търговско салдо на Германия възлиза на 248,7 млрд. евро, докато показателят за Япония е само 180 млрд. евро.
Японското Министерство на финансите прие спокойно загубата на лидерството при нетните активи в чужбина. По данни на ведомството, през 2024 г. японските компании са продължили да увеличават инвестициите си в сектори на други икономики, като - финанси, застраховане и търговия "на дребно", като същевременно са запазили "значителен апетит" за инвестиции в САЩ и Великобритания.
Според Bloomberg, в бъдеще запазването на възходяща траектория на японските инвестиции в чужбина би могло да бъде подпомогнато от митническата политика на администрацията на американския президент Доналд Тръмп. Причината е, че поради новите мита, някои компании, за да намалят рисковете за себе си, може да активизират усилията си по преместване на производствени мощности в САЩ.
От своя страна главният икономист на Mizuho Bank, Дайсуке Каракама коментира, че нарастването в чужбина на преките инвестиции в сравнение с инвестициите в ценни книжа, променя ситуацията - в случай на необходимост би било по-трудно бързо да се върнат в Япония средствата, инвестирани в чуждестранни компании.
npp
на 02.06.2025 в 22:27:25 #1След Фукушима стандарта на Япония се срина ужасно. Вече е като този в Чехия и Полша. Нали няма АЕЦ на загуба.