Обемът на промишленото производство в Германия през март 2025 г. на годишна база, т.е. спрямо същия месец на 2024 г., намалява с 0,2%. Същевременно годишният спад за февруари беше ревизиран до 4,1%, от предварително обявените 4%.

Разгледан на месечна база, т.е. за март спрямо февруари, обемът на промишленото производство в най-голямата европейска икономика се увеличи с 3%, съобщи статистическата служба на страната.

Анализаторите очакваха средно ръстът на показателя да е 0,8%, по данни на Trading Economics. Така показателят за март е най-високият от октомври 2021 г. насам.

Що се отнася за февруари, ревизираните данни потвърдиха свиването на промишленото производство спрямо предходния месец с 1,3%.

За втора поредна година: Германската икономика е в рецесия и е нетен вносител на електроенергия

За втора поредна година: Индустриалният гигант на Европа е в рецесия и е нетен вносител на електроенергия

Страната преди две години затвори и последните си АЕЦ

Увеличението на промишленото производство през март се дължи главно на ръстта от 19,6% и 8,1%, съответно при производството на фармацевтични продукти и автомобили. При строителния сектор месечният ръст е 2,1%, докато производството в енергетиката спадна с 1,8% спрямо предходния месец.

При производството на средства за производство (машини), както и на потребителски стоки, месечният ръст е 4,9%.

Ще припомним, че за 2024 г., според предварителните данни на Destatis, най-голямата европейска икономика се свива с 0,2%, след като и през предходната 2023 година тя също се сви - с 0,3%.

Според прогнозата на германската Централна банка, публикувана в средата на декември 2024 г., брутният вътрешен продукт на страната ще се увеличи само с 0,2% през 2025 година. Освен това Бундесбанк прогнозира, че БВП на Германия ще нарасне с 0,8% през 2026 г. и с 0,9% през 2027 година.

Стоян Панчев: Новите мита на САЩ ще се отразят у нас чрез затрудненията на германски концерни

Стоян Панчев: Новите мита на САЩ ще се отразят у нас чрез затрудненията на германски концерни

Ескалацията на търговската война на САЩ, особено с Китай, вече е налице, смята икономистът от ЕКИП