Делът на зомби предприятията в руската индустрия е между 10 и15%. До този извод стигнаха експертите от Центъра за бизнес изследвания на Висшето икономическо училище в своя преглед на бизнес дейността на руската индустрия, пише "Ведомости".
В категорията "зомбита" анализаторите на Института включват неефективни, нерентабилни индустриални организации, които са на ръба на фалита и произвеждат неконкурентни продукти, които практически не се търсят. Изчисленията се основават на резултатите от анкети на мениджъри на около 4000 големи и средни промишлени предприятия от 82 съставни единици на Федерацията, които се извършват от Росстат на месечна база.
Представителят на Министерството на промишлеността и търговията нарече оценката на института обективна, но призова да не драматизира ситуацията. Според ведомството това, което експертите наричат зомби компании, като правило са закрити обекти, които въпреки това са по -евтини и по-лесни за поддържане като юридически лица и имуществен комплекс, отколкото тяхната ликвидация.
"Друга причина да се поддържа съществуването на зомби компании е наличието на различни видове социални мерки. Можете да си припомните същите моноотраслови индустриални градове, а именно общини с градообразуващи предприятия, които са основните работодатели, и основните данъкоплатци, а често и доставчиците на комунални услуги ", добавя представителят на Министерството на промишлеността и търговията.
Според него такива промишлени олбекти не могат да бъдат "просто взети и затворени", поради което по социални причини те остават в латентно състояние за определен период, особено ако произвежданите продукти се консумират от държавата, например, под формата на държава поръчка. Представителят на ведомството припомня, че списъкът на градовете с една индустрия вече включва около 300 обекта, в които повече от половината предприятия са в тежко финансово състояние.
В преработващата промишленост делът на предприятията, които са претърпели загуба през 2019 г., е 23,1%, а през 2020 г. той нараства до 25%.. Според Росстат през януари - май 2021 г. сред големите и средни индустриални предприятия в добивната промишленост са работили почти 38,9% от общия брой на нерентабилните икономически субекти, докато техният дял в преработващата промишленост е по-нисък - 27,8%.
В преработващата индустрия делът на компаниите в състояние на фалит е приблизително 15%. Сред всички индустриални компании тяхното ниво може да варира от 10 до 15%, те показват отрицателни резултати всеки месец - това е влошаване на финансовата платежоспособност, спад в обема на производството, намаляване на търсенето, проблеми с заетостта. Това обяснява пред изданието Георги Остапкович, директор на Центъра за пазарни проучвания към Висшето училище по икономика.
Според него извадката от Росстат, въз основа на която се провеждат допитванията, е представителна, за да се направят общи заключения за състоянието на руската индустрия. В строителството и търговията делът на зомби предприятията може да е по -висок - около 17-18%, изчислява Остапкович.
Анализаторите на института предлагат да се изтеглят някои от тези предприятия от пазара или значително да се реорганизират те с кардинална промяна в управлението.
Решението за подкрепа на такива предприятия зависи от причините за изпадане в трудна ситуация и от перспективите за излизане от нея, казва представителят на Министерството на промишлеността и търговията:
"Понякога виждаме това, например, в леката промишленост, където допълнителната капитализация с малък обем оборотни средства е достатъчна, за да може компанията да изплати дълговете си по данъци и заплати, да започне да работи отново и поради кратък производствен цикъл , излезте от състоянието на фалит. Тук няма универсално решение, необходимо е да се избере решение, като се вземе предвид индивидуалната ситуация и специфичните проблеми на предприятието ."
В момента няма рискове за финансовата система, свързани с присъствието на зомби компании, заяви представител на Банката на Русия. Според него това се потвърждава и от динамиката на дела на лошите кредити, която демонстрира спад. От началото на пандемията до към 1 август делът на лошите кредити в портфейл на кредитополучателите - големи компании и МСП намалява съответно с 2,1 и 3,7 процентни пункта и възлиза съответно на 8,1% и 13,6%, посочва експертът от руската централна банка.