Ташкент, Нукус и регионалните центрове на Узбекистан ще забранят реализацията на нови индустриални проекти, които имат негативно въздействие върху околната среда, реши правителството. Считано от 1 май сред забранените дейности ще бъдат производството на азбест, цимент, на продукти от птиче месо, както и редица други сектори, чиято дейност се счита за опасна за екосистемата.

В допълнение към забраната за нови опасни проекти, плановете включват и поетапно преместване на съществуващите промишлени предприятия извън Ташкент и Нукус. Това ще засегне 168 фабрики с високо енергопотребление, които ще бъдат прехвърлени в индустриални зони извън големите урбанизирани райони. Тази стъпка цели да създаде нови икономически възможности в региона на Ташкент, като същевременно намали натиска върху околната среда и подобри инфраструктурата.

Преместването на индустриалните мощности ще бъде подкрепено с изграждането на нова инфраструктура - пътища, енергийни и водоснабдителни системи, които ще обслужват новите промишлени зони. Проектът се очаква да създаде нови работни места и да насърчи икономическото развитие на по-малко населените райони.

Кои сектори ще са засегнати?

Сред основните промишлени сектори, които ще бъдат засегнати, са заводите за черна и цветна металургия, кожарските фабрики и инсталациите, използващи въглища без ефективни технологии за контрол на прах и газ. Забраната включва и предприятия, които изгарят въглища без необходимото оборудване за намаляване на вредните емисии. Според Министерството на екологията това ще бъде ключова стъпка за подобряване на качеството на въздуха в столицата и намаляване на здравословните рискове за населението.

Снимка 704336

Източник: iStock

По данни от министерството, замърсяването на въздуха е основен фактор за заболявания като астма, алергии и хронични бронхити, които се увеличават сред жителите на Ташкент. Прогнозата е, че новите мерки ще доведат до значително намаляване на токсичните емисии и ще създадат по-добри условия за живот в големите градове.

Международен опит

Тези действия не са нови за глобалната индустриална практика. Германия, например, е преместила въглищни централи от гъстонаселени райони в индустриални зони, като по този начин намали замърсяването на въздуха с 60%. Подобни стъпки са предприети и в Китай, където производствени мощности бяха преместени извън мегаполисите с цел намаляване на вредното въздействие върху околната среда. В допълнение, през 2010 г. Китай започна да премества металургични предприятия извън Пекин и Шанхай, като по този начин се опита да ограничи замърсяването на въздуха и водата.

Според Световната банка в Ташкент всяка година се наблюдават 3042 преждевременни смъртни случая, причинени от излагане на фини прахови частици PM2.5. Това излага сериозни социални и икономически разходи, които възлизащи на $488 милиона. Новите мерки се очаква да намалят тези вреди, да подобрят качеството на живот в столицата и да намалят натиска върху здравеопазването.

Узбекистан планира да увеличи 50 пъти производството на волфрам до 2030-а

В отговор на търсенето: Узбекистан планира да увеличи 50 пъти производството на редкоземен метал

Дружеството УзКТМ е в процес на изпълнение на общо 34 проекта