Съветът на директорите на Централната банка на Русия на вчерашното си заседание взе решение да вдигне основния лихвен процент с 0,5 пункта до 7,5 на сто, предаде ИТАР-ТАСС.

В същото съобщение на ЦБ на Руската федерация се посочва, че централната банка не възнамерява да понижава ключовите си лихвени ставки в близките месеци. Заедно с това отбелязва, че годишната инфлация в страната към 21 април е достигнала 7,2 на сто.

Руската валута реагира положително на това решение. Курсът на долара спрямо рублата се понижи с 8 копейки - от 35,94 на 35,88 рубли за долар. Освен това курсът спрямо еврото също спадна с 11 копейки - до 49,66.

По-рано днес в хода на валутната търговия курсът на долара за първи път от 9 дни насам превиши нивото от 36 рубли.