В имотния сектор на България настъпва голяма промяна, която може и най-накрая да стопира измамите при обявите. Това заявиха за Money.bg от Асоциацията за развитие на брокерите на имоти (АРБИ). От бранша уточняват, че става въпрос за "дигитална революция, която вече е в ход".
За какво става дума? Наскоро Министерството на правосъдието и Нотариалната камара се споразумяха за онлайн подаване на документи за вписване на сделките у нас. Именно това въвежда нови правила при изповядането на имотните сделки в България.
Благодарение на промените познатата на българските клиенти схема за измама един и същ имот да бъде продаден няколко пъти на различни купувачи в рамките на един ден ще бъде стопирана.
"В момента нотариусите носят необходимите документи по сделките на ръка и който пръв подаде информацията, неговият клиент се вписва като собственик. С тези нови правила документите първо ще се сканират и изпращат електронно в Агенцията по вписванията, след което ще се предоставят и оригиналите."

Източник: iStock Images
Според актуални данни от сектора, около 3500 имотни сделки ежедневно се завяват в цялата страна. Чрез дигитализацията заявките на ръка ще отпаднат, което би трябвало да спре или поне да намали драстично измамите.
За порочни практики вече следят и от бранша
От Асоциацията за развитие на брокерите на имоти (АРБИ) настояват в България да бъде създаден нов регистър, в който всеки, който упражнява професията, независимо дали е компания или брокер, да бъде вписван. По този начин най-адекватно браншът може да застане срещу сивия сектор и порочните практики, заявиха от АРБИ за Money.bg.
"Като Асоциация една от основните ни цели е преодоляването на порочните практики да се предлагат фалшиви обяви за имоти, да няма подвеждаща реклама и да няма ограничаване на други брокери до оферти, защото това също е сериозен проблем за бранша", коментира Веселина Стоева - председател на УС на Асоциация за развитие на брокерите на имоти.
Брокерите смятат, че бизнесът им има нужда и от задължителна застраховка професионална отговорност, както и изисквания по отношение на това какви умения трябва да придобие един човек, за да може да практикува тази отговорна професия.
Фалшивите обяви са един от големите проблеми на сектора. Некоректни лица или агенции прибягват до порочната практика, за да събират база данни. те се нуждаят се от потенциални наематели и купувачи на техни съществуващи, но да кажем не толкова атрактивни обяви или желаят да представляват даден клиент за имот отдаван или продаван от друга агенция. Причините за това са много.
Една от основните цели на брокерски регистър е именно премахването на многото фалшиви обяви за имоти. И още - да няма подвеждаща реклама и да няма ограничаване на други брокери до оферти, обобщават от АРБИ.
coco7
на 01.07.2025 в 14:45:00 #1Нотариусите пак ни правят на идиоти с подобни псевдореформи. Слага се по една парола срещу имота в Агенцията по вписванията и всичко това свършва. Но на нотариусите не им изнася тъй като освен няколкото хилядарки за един подпис за прехвърляне ще им секне и възможността да участват в кражба на имоти.