След малко повече от 3 години ограничения на цените на електроенергията в съседна Румъния, днес страната осъмна с либерализиран пазар. Въпреки безспорно положителния ефект от гледна точка на крайния потребител, мярката вече е нерентабилна за държавата. Това се казва в свое проучване независимият анализатор на енергийни политики EPG.
Връщането към конкурентен пазар води до рязко увеличение на цените на електроенергията, като на места това означава удвояване на сметките за битовите потребители, сочат данните в доклада. Някои компании вече изпратиха уведомления до клиентите си.
Сред тях е и Hidroelectrica, която съобщава за рязко увеличение на цените - от 280 леи/MWh до над 450 леи/MWh. Това е ясен сигнал, че либерализацията трябва да се управлява, а не да се изоставя на политиката "всеки за себе си", смятат експерти.
Проучването на EPG показва също, че премахването на схемата за ограничаване на цените ще генерира верижен ефект. Инфлацията ще се ускори, покупателната способност на населението ще намалее, което пък ще доведе до намалено търсене.
EPG изчислява, че при липса на схема за ограничаване на цените на електроенергията, базирана на новите мрежови тарифи, сметките на домакинствата ще надхвърлят 1,15 леи/kWh - изчислено въз основа на среднопретеглената цена на активната енергия през 2024 г. Тази стойност е значително над настоящите регулирани цени в размер на 0,68 леи/kWh и 0,80 леи/kW.
Нещо повече, изчисленията показват, че за домакинства със средна месечна консумация от 90 kWh/месец увеличението на сметката ще бъде от 61,2 леи до приблизително 93,60 - 137 леи. В процентно изражение това означава между 53 и 100%.
Анализаторите от EPG смятат също, че е необходимо насърчаването на търговията с енергия чрез двустранни договори за получаване на по-конкурентни цени, като се намали обемът на търгуваната енергия на спот пазара, който се характеризира с висока волатилност.

Източник: архив БГНЕС
Малко история
Схемата за таван на цените на електроенергията и газа беше въведена през март 2022 година като временна мярка. Нейната основна роля е да защити най-уязвимите и да смекчи шока върху домакинствата, причинен от войната в Украйна и пазарните колебания.
Схемата включва компенсационен механизъм, чрез който държавата връща на доставчиците разликата между цената, на която са купували енергия от пазара, особено от държавни производители, за да я продават на ограничената цена.
Механизмът обаче е натрупал големи забавяния, което допълнително се превръща в проблем с ликвидността за всички доставчици на пазара. Освен това, струва на държавата над €6 милиарда, посочва радио Свободна Европа.
Правителството обяснява премахването с геополитическия контекст и климатичните условия. Според мнозина наблюдатели и анализатори обаче пълнотата на тези аргументи е спорна и посочват нуждата от по-задълбочен анализ и планиране.
Какво смята експертът?
Един от експертите по темата, евродепутатът и бивш министър на енергетиката Вирджил Попеску, категорично подчертава, че "либерализацията на енергийния пазар не трябва да се разбира като пълно оттегляне на държавата от ангажиментите към гражданите".
Попеску припомня, че на практика пазарът на електроенергия и природен газ в Румъния е либерализиран още през 2018 г. Наредба 114 обаче изкривява функционирането му, тъй като намалява изкупната цена на електроенергията от доставчиците, запазвайки я фиксирана за крайния потребител.
"Държавата трябва да се намесва, когато пазарните механизми рискуват да накажат битовите потребители, особено тези с ниски и средни доходи", категоричен е той.
Министерството на енергетиката разполага с всички необходими лостове, за да се намеси и да доведе цената до справедливо и поносимо ниво, смята експертът.