Румънският производител на водноелектрическа енергия Hidroelectrica ще инвестира 306,5 милиона леи (61,6 милиона евро) за модернизиране на своите водноелектрически централи (ВЕЦ) Vaduri, Remeti и Arcesti, става ясно от съобщение на дружеството, цитирано от SeeNews.
Планираните основни ремонти, част от целта на Hidroelectrica да гарантира издръжливостта и ефективността на своята инфраструктура. Ремонтните дейности ще бъдат извършени от дъщерни дружества - специализираната в поддръжката фирма Hidroserv и от производителя на машини UCMH.
Работите ще включват основен ремонт на хидроагрегат №2 и станция 110 kV на всяка от трите ВЕЦ-а, както и други дейности по модернизация, свързани с централите и съответните им язовири. Основният ремонт на трите ВЕЦ ще изисква базови инвестиции от съответно 79,2 милиона леи, 144,9 милиона леи и 82,4 милиона леи.
Договорите за модернизация във Вадури и Ремети също така включват възможността за изразходване на допълнителни 7,8 милиона леи и съответно 14,4 милиона леи за непредвидени работи.
През юни хърватската фирма за електротехника Koncar Elektroindustrija заяви, че нейното дъщерно дружество Koncar - Engineering е подписало сделка като част от консорциум, ръководен от румънската компания за енергийна инфраструктура Electromontaj, за ревитализация на водноелектрическата централа Vidraru на Hidroelectrica в Румъния.
През първите шест месеца на 2024 г. Hidroelectrica регистрира предварителна консолидирана нетна печалба от 2,69 милиарда леи, което е спад от 32% на годишна база. Румънската държава държи 80,06% дял в компанията, докато останалата част е в свободно търгуване на фондовата борса в Букурещ, според данни на борсата.
След съобщението, акциите на Hidroelectrica се търгуваха с 0,49% по-високо до 122,5 леи.
Миналата година румънският производител на енергия Hidroelectrica записа "исторически успех" с първичното си публично предлагане (IPO). Стойността на акциите на енергийната компания достигна $22,87, което означава пазарна капитализация от рекордните $10,3 милиарда.
Продажбата включваше съществуващи акции, притежавани от Fondul Proprietatea - фонд, управляван от американския мениджър на активи Franklin Templeton. Стойността на първичното публично предлагане беше най-голямото в Европа от началото на 2023-а година.