България ще създаде енергийна борса през следващата година, заяви зам.-министърът на икономиката. Това е предвидено в енергийната стратегия на България до 2012 г., обяви заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев при откриването на дискусионния форум „Прозрачна енергетика. Свободен ли е енергийният пазар в България". Той се организира от информационния портал 3е-news.
Пред участниците във форума Добрев заяви, че до края на октомври МИЕТ ще внесе изменения в Закона за енергетиката, които ще регламентират нормативно създаването на борсата, както и разделянето на структурите на НЕК, за да се разграничат производителите от доставчиците на електроенергия.
По повод най-актуалната енергийна тема, свързана с проверката на Еврокомисията на страната ни за енергиен монопол, Добрев успокои участниците във форума, че за наказателна процедура все още е рано да се говори. Преди това има две досъдебни фази.
Първата предвижда, след като се получи уведомително писмо, каквото сме получили, до 2 месеца трябва да дадем обяснения как прилагаме европейското законодателство в областта на енергийния сектор. Следват още 2 месеца, за да отстраним недостатъците, и чак след това се пристъпва към съдебна фаза на процедурата.
Всички нови изисквания, които са залегнали в Третия енергиен пакет, ще бъдат включени в промените в Закона за енергетиката, подчерта Добрев.
По време на форума евродепутатът Владимир Уручев разясни съдържанието, целите, ползите и недостатъците на пакета, който е разчетен за следващите 15 години. Той съдържа общо пет законодателни документа:
- две директиви, определящи правилата на вътрешния пазар на електричество и газ;
- 3 регламента, които се отнасят до достъпа до газовия и електроенергийния пазар и за създаване на агенция за сътрудничество между енергийните регулатори.
Формално България е отворила електроенергийния пазар още на 1 юли 2007 г., но на него са само големите потребители.
Уручев обясни още, че Третият енергиен пакет е трябвало да бъде транспониран в българското законодателство до 3 март 2011 г. На страните-членки е бил даден срок от година и половина, след одобрението на документите от европейските институции.
Синхронизацията у нас не е направена досега, защото се очаква тя да доведе до съществени промени на енергийния пазар, обясни зам.министърът Делян Добрев. Според него промените не трябва да доведат до сътресения на този пазар. „Ако е необходимо, ще бъде потърсена и външна консултация", каза още Добрев.
България не е единствената, която не е синхронизирала законодателството си с Третия енергиен пакет. Частични промени са направили няколко страни между които Полша, Австрия, Естония, Латвия, уточни Владимир Уручев.
Само Левски
на 02.10.2011 в 14:08:35 #2Останалите 80% от ел.енергията не е зелена енергия и не се ползва от подкрепата на държавата.Тя трябва да е на свободния пазар, където търсенето и предлагането да определят цената, а не една комисия в София, където по неясни критерии дава на едни една висока цена - ТЕЦ-овете на Христо Ковачки, а на други непривилигировани - друга.
North Star
на 02.10.2011 в 01:46:53 #1За каква борса говорите? За енергийна? Вятър и мъгла... Подписани са договори с ЕС за зелената енергия и тя да представлява 20% от произведената в страната до 2020. Т.е тя се изкупува задължително с преференции, без участие на борсата. Ако не се изкупува с преференции, тогава ще настъпи ценова битка м/у конкурентите. Но не виждам как ще стане това при подписани договори и оная мърла Цветелина с оная слонска трева и с нейния Бойкоборец....