Държавните облигации изглеждат привлекателни, особено защото пазарът на облигации сигнализира, че доходността няма да се повиши много. 10-годишната доходност на американските държавни ценни книжа е намаляла до 4,26% от многомесечен връх от 4,47%, достигнат този месец. На това ниво купувачите се втурнаха, изпращайки цената на облигацията нагоре и нейната доходност надолу.

Търговските действия през последната година показват, че доходността има малко място за нарастване. Въпреки че доходността достигна многодесетилетен връх от около 5% през октомври 2023 г., оттогава те нарастват по-малко решително. Всяко покачване от няколко седмици завършваше с доходност на все по-ниски и по-ниски върхове, тъй като купувачите идваха, за да заключат добрата възвръщаемост, докато могат.

Умните инвеститори биха направили същото сега. Текущата доходност изглежда като приемлива доходност.

Снимка 516214

Източник: EPA/БГНЕС

Първо, тя е удобно над инфлацията. Доходността на така наречените облигации на равновесие показва, че инвеститорите очакват годишната инфлация да бъде средно 2,28% през следващото десетилетие, показват данни на Федералната резервна банка на Сейнт Луис. Ако това се окаже вярно, купуването на 10-годишни съкровищни ​​облигации и задържането им до падежа им би донесло плодове.

Това е жизнеспособна стратегия. Инвеститорите в облигации имат много причини да са уверени, че инфлацията няма да стане проблематична. Годишната инфлация спадна до малко над 2% през последните месеци, тъй като потребителското търсене се охлади, отчасти защото многобройните увеличения на лихвените проценти от Фед през последните няколко години забавиха разходите.

Време ли е за облигации на развиващите се пазари?

Време ли е за облигации на развиващите се пазари?

Колкото по-нисък е кредитният рейтинг, толкова по-голяма е била разпродажбата

Докато инфлацията скоро може да се повиши малко - администрацията на Тръмп обеща различни данъчни облекчения, както и допълнителни тарифи върху вносните стоки - има много компенсиращи фактори.

Първо, митата в крайна сметка биха навредили на икономиката. Първоначално вносните стоки ще станат по-скъпи за американските компании, което ще увеличи инфлацията и ще ги принуди да вдигнат цените. Но след известно време това би нарушило потребителското търсене, ограничавайки ръста на цените.

Във всеки случай не е ясно какво ще се случи по отношение на тарифите. Тръмп дори не е встъпил в длъжност и пазарите не са сигурни какво може да направи.

Второ, Фед не иска да види скок на инфлацията. Въпреки че сега намалява лихвите, за да поддържа растежа на икономиката, може да поддържа лихвата на федералните фондове повишена, за да ограничи търсенето, ако цените започнат да растат.

"Това, което Фед вероятно мисли, е, че поне през 2025 г. им предстоят някои експанзивни фискални разходи и потенциал за по-висока инфлация с митата", казва Брет Райън, старши икономист в САЩ в Deutsche Bank. "Това означава, че няма голям напредък за достигане до 2% инфлация. Те вече не съкращават и затова видяхте очакванията за съкращения на ФЕД през следващата година да преминат от 100 базисни пункта до около 75."

Дори в случай, че доходността скочи до 5%, няма да има много за губене при покупка на 4,2%. Много малко вероятно е да нарасне още повече: съветът на стратега на Bank of America Майкъл Хартнет към инвеститорите е да "купуват държавни облигации, ако доходността се повиши до 5%".

Въпреки че възвръщаемостта в диапазона от 4% не е много вълнуваща, тя може да изглежда по-добре, ако акциите започнат да падат. И S&P 500, вече с ръст от 26% тази година, започва да губи инерция. Той беше непроменен почти три седмици и се свлече в сряда, дори и без негативни новини, които да го тласнат надолу.

В момента просто няма много купувачи на акции, най-общо казано. Това е така, защото S&P 500 е скъп, търгуван при ниво от 22,1 пъти общата печалба на акция, която анализаторите очакват за следващите 12 месеца. Това означава, че инвеститорите ще получават 4,5% годишно за всеки долар, който инвестират, което не е много компенсация за риска от притежаване на акции.

US държавните облигации - с най-голям спад в 250-годишната си история

US държавните облигации - с най-голям спад в 250-годишната си история

Това е една наистина голяма "мечка"

Инвеститорите в акции трябва да видят доказателства, че печалбите ще бъдат много по-високи от очакваното, за да изглежда доходността на индекса по-привлекателна. Но в момента има няколко риска за печалбите, вариращи от мита до забавяне на икономическия растеж в отговор на все още високите лихвени проценти.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.