Акциите се колебаят бурно в момента и това кара облигациите да изглеждат като чудесна възможност за пенсионерите, търсещи доход, твърдят експерти.

Разнообразие от инструменти с фиксиран доход - от държавни ценни книжа до депозитни сертификати и многогодишни гарантирани анюитети - предлагат "сочна" доходност. Освен това, по-голямата част от кривата на доходност вече не е обърната, което означава, че инвеститорите получават нарастваща премия за държане на дългосрочни облигации.

Ако сте пенсионер с конкретни годишни нужди от разходи, сега е отличен момент да изградите "облигационна стълба", при която всяко стъпало (облигация) падежира в различна година и осигурява гарантиран доход. Покачващите се лихви направиха тези изплащания още по-привлекателни.

Защо цените на облигациите се подобриха толкова драстично?

След пандемията от COVID-19, облигациите почти не носеха доходност, тъй като Федералният резерв се опитваше да стимулира икономиката. През 2022 г. обаче централната банка обърна курса и започна агресивна антиинфлационна кампания, която рязко повиши лихвите. Това доведе до големи загуби за притежателите на облигации поради обратната зависимост между доходността и цените.

Доходността на облигациите остава висока и днес на фона на продължаващите опасения, че инфлацията може отново да се засили - особено след ескалиращата търговска война, водена от президента Доналд Тръмп. Доходността на 10-годишните държавни облигации на водещия пазар е 4.37% при последна проверка. За сравнение, през януари 2022 г. тя беше под 2%.

След корекция за инфлацията, реалната доходност в момента е около 2% за държавните облигации, казва Лари Суедроу, пенсиониран пазарен стратег и автор на бюлетин в платформата Substack, цитиран от Barron"s. Той отбелязва, че реалната доходност дълго време е била отрицателна.

Ако търсите по-лесен начин за инвестиране, можете да използвате взаимен индексен фонд за облигации или борсово търгуван фонд (ETF). Такива фондове притежават множество облигационни емисии, покриващи различни сегменти от пазара. Можете просто да вложите средства и да не се притеснявате за всекидневно управление. За хора, които все още работят и трупат капитал, облигационните фондове или ETF-ите са подходящ избор.

Тъй като лихвените проценти остават нестабилни, много експерти препоръчват по-малко волатилни фондове, като индексния фонд на краткосрочните държавни облигации на Fidelity, който в момента носи доходност от 3.87% и е постигнал обща доходност от 2.4% за годината.

Не забравяйте, че с облигационен фонд също може да се загубят пари. Когато лихвените проценти скочиха през 2022 г., фондовете отчетоха сериозни загуби. Например Vanguard Total Bond Market Index Fund Admiral Shares отчете спад от -13.2% за годината. В момента обаче фондът има доходност от 4.41% и е реализирал 2.1% доходност от началото на годината - въпреки слабостта на пазара на акции.

Ако сте пенсионер или наближавате пенсия, има логика да държите директно облигации и да изграждате облигационна стълба, казва Уейд Пфау, автор на Ръководство за пенсионно планиране. Този подход осигурява по-добра защита от резки промени в лихвите.

Да предположим, че искате годишен доход от 10 000 долара за следващите 10 години. Пфау препоръчва да закупите серия от държавни ценни книжа с нулев купон, които падежират ежегодно. Всяка от тях ще ви осигури 10 000 долара в годината на падежа. Пазарната стойност на тези облигации ще падне, ако лихвите се покачат, но ако ги задържите до падеж, ще получите договорената сума.

"Целта е да покриете разходите си, а облигационната стълба е създадена именно с тази цел", казва Пфау. "Продължителността на облигациите съвпада с тази на задължението - така елиминирате лихвения риск."

Имате обаче инфлационен риск. Покачванията на лихвите, както през 2022 г., често са съпроводени от покачване на цените. В този случай 10 000 долара годишно може да струват все по-малко с всяка изминала година.

Пенсионерите могат да се защитят от инфлацията чрез изграждане на облигационна стълба със защитени от инфлация държавни ценни книжа (TIPS) вместо със стандартни облигации. Добрата новина е, че в момента тези инструменти предлагат много по-добри условия спрямо преди няколко години. С 30-годишна стълба от TIPS е възможно да се постигне доходност от близо 4.7%, индексирана спрямо инфлацията, докато инвестицията постепенно се използва.

Дори така, не е препоръчително пенсионерите да държат всички средства в облигационна стълба. Добра идея е да имате известен дял ликвидни средства или вложения в краткосрочни облигационни фондове за неочаквани нужди.

Материалът е с аналитичен характер и не представлява съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.