Убежище или рисков актив са облигациите на нововъзникващите пазари? По малко и от двете, съдейки по неотдавнашните глобални пазарни сътресения.

Около 60% от класа активи се състои от държавен дълг от държави с инвестиционен клас, от Полша до Саудитска Арабия и Южна Корея, отбелязва Едуард Ал-Хусаини, старши валутен анализатор в Columbia Threadneedle Investments.

Доходността на тези облигации падна, тъй като акциите по света удариха въздушен джоб в началото на август. Но спредовете върху държавните облигации на САЩ, бенчмаркът на инвеститорите, се разшириха с около 20 базисни пункта до 130 базисни пункта, казва Джеф Грилс, ръководител на дълга на нововъзникващите пазари в Aegon Asset Management.

Това изглежда скромно. Високодоходните книжа на нововъзникващите пазари се разшириха още повече, изсмуквайки кислорода от най-горещите сделки за годината на истории за обрат като Аржентина, Турция и Еквадор.

"Колкото по-нисък е кредитният рейтинг, толкова по-голяма е била разпродажбата", казва Валентина Чен, съръководител на дълга на нововъзникващите пазари в специалиста по дългови инструменти с фиксиран доход MacKay Shields.

Дългът в местна валута е непостоянен. Но мениджърите се притесняват от избледняването на т. нар. йена кери търговия: заемане на евтини заеми в Япония за реинвестиране във високодоходни пазари в Латинска Америка. Йената скочи с 9% през последния месец спрямо долара, мексиканското песо падна с 6%, а бразилският реал с 3%.

Експертите обаче, съветват инвеститорите, да изчакат, за да видят продължаващото настроение, на фона на волатилността на финансовите пазари.

След като прахът се уталожи обаче, класът активи може да стане по-атрактивен, според Джем Каракадаг, ръководител на отдела за държавен дълг на развиващите се пазари в Barings. "Харесах спредове миналата седмица", казва той. "Обичам ги днес."

Развиващите се пазари като цяло са фискално отговорни след пандемията, докато напредналите икономики са натоварени с дългове. Това прави проблемите с изплащането малко вероятни за емитентите с инвестиционен клас, твърди той.

"Ще е необходим нов шок, като този от Covid, или глобална финансова криза, за да се премести добрата фундаментална основа", твърди Каракадаг.

Чен гледа по-далеч към корпоративните кредити. Един от фокусите е Турция, където редица солидни корпоративни кредитополучатели са подценени, тъй като кредитният им рейтинг не може да надхвърли правителствения, който е навлязъл в територия на B+.

Тя също харесва държавните предприятия в Близкия изток, чийто кредит е подкрепен от петролни добиващи компании. Saudi Aramco, регионалният гигант, емитира нов дълг за 6 милиарда долара миналия месец.

Купуването на ниска цена изглежда преждевременно за Ал-Хусаини, с перспективата за рецесия в САЩ отново на масата. Намаляването на лихвените проценти от Федералния резерв ще помогне на нововъзникващите пазари, ако улеснят "мекото приземяване".

Те ще навредят, ако са знак, че най-голямата икономика се свива. "Правите залог защо лихвите в САЩ падат", казва той. "В момента не е ясно."

Освен това, инвеститорите трябва да имат предвид и президентски избори в САЩ само след три месеца. Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, особено с републиканския Конгрес, би представлявало множество заплахи за нововъзникващите пазари, според Ал-Хусайни - от предложените от него 10% мита върху целия внос на САЩ - до намаляване на данъците, което може да възобнови инфлацията и да задържи намаляването на лихвите.

Сами Муади, портфолио мениджър за облигации на нововъзникващи пазари в T. Rowe Price, е мечка по отношение на оценката. Борсово търгуваният облигационен фонд на iShares J.P. Morgan за нововъзникващи пазари - поскъпна с 15% от най-ниското ниво през октомври 2022 г.

Време ли е отново за облигации?

Време ли е отново за облигации?

Топката е във Фед, като понижаването на лихвите вече е под сериозна въпросителна

Три причини защо облигациите на развиващите се пазари са с добра перспектива

Като цяло държавните облигации на развиващите се страни се търгуват сравнително плътно спрямо държавните облигации на САЩ, но това се дължи основно благодарение на държавните облигации с инвестиционен клас.

Налице са привлекателни истории в страни с висока доходност, където макроикономическата посока на движение е положителна, като Еквадор.

С доходност около 8% за общия индекс и над 10% за висока доходност, пренасянето (печалбите, направени от доход от облигации с течение на времето), изглежда привлекателно.

EM облигациите се представиха силно въпреки негативните възприятия и вселената стана много по-устойчива на неизпълнение на задължения и геополитически кризи.

  1. Развитите инвестиционни спредове са тесни, но спредовете с висока доходност не са

Въпреки че допълнителната доходност, която инвеститорите получават за държане на държавни облигации на развиващи се страни спрямо US Treasuries ("спредът") като цяло се е свил през последните 12 месеца и е важно тази промяна да се разглежда в правилния контекст.

По-голямата част от това компресиране на спреда се е случило при емитенти на суверенни облигации на EM с инвестиционен рейтинг (IG), докато спредовете на суверенни облигации на EM с висока доходност (HY) все още са на известно разстояние от предишните тесни нива.

Следователно има допълнителен потенциал за свиване на спреда при високорисковите облигации и виждаме възможности за относителна стойност в няколко държави в категорията с един B рейтинг, където макроикономическата посока на движение е положителна. Един пример може да бъде Еквадор, където положителните политически развития допринасят за солидна икономическа история.

Глобалният диверсифициран индекс на JP Morgan EMBI (lhs) проследява ликвидни облигации на нововъзникващи пазари в щатски долари, емитирани от суверенни и квазисуверенни субекти.

2. Общите доходности остават исторически високи

Въпреки че спредовете на EM може да са се стеснили, общите доходности остават високи спрямо историята. Доходността на общия индекс е стабилна 8%, като индексът на висока доходност все още е над 10%, въпреки движението надолу през последните месеци. Този висок пренос (печалби от доходи от облигации с течение на времето) повишава перспективите за обща възвръщаемост и може да е важен двигател на стойността.

3. EM облигациите се представиха силно въпреки негативните възприятия

През предишните години пазарът на облигации в EM често страдаше от зараза - едно суверенно неизпълнение или геополитическа точка на възпламеняване щеше да се разпространи и да повлияе на оценките в целия клас активи - което накара някои инвеститори да бъдат предпазливи.

Какво трябва да знаем за инвестициите в облигации

Какво трябва да знаем за инвестициите в облигации

По-голяма предвидимост и генериране на приходи?

Въпреки това, фондове които избягват разпределенията към развиващите се пазари, биха пропуснали потенциално силна възвръщаемост, която с течение на времето е изпреварила по-масовите рискови активи с фиксиран доход, като американски високодоходни облигации.

През годините заразата около неизпълнението на задълженията на EM и геополитическите кризи стана по-овладяна. Днес вселената е много по-голяма и по-разнообразна, което означава, че идиосинкратичните проблеми в една или две страни не са склонни да водят до възприеман по-висок риск от неизпълнение на задълженията в други.

Поради тази причина, активното управление и внимателният кредитен анализ остават от съществено значение за избягване на по-слабо представящи се компании, което може да намали рисковете свързани с инвестиции на развиващите се пазари.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на облигации.