Както всички активи и пазари, облигациите се колебаят. Възвръщаемостта ви ще се основава на това, което притежавате, кога го купувате, данъчното третиране и други фактори. Докато мнозина избират да диверсифицират своите портфейли в акции, облигации и други активи, портфолио изцяло от облигации може да позволи на притежателите си по-голяма предвидимост и генериране на приходи.

Въпреки различните начини за създаване на портфейл, можете да оцените възвръщаемостта на портфейл изцяло в облигации, като разгледате текущите доходности.

Например от корпоративна облигация с кредитен рейтинг тройно А, можете да очаквате доходност от около 5,6%. Или, ако закупите десетгодишна съкровищна облигация, можете да очаквате доходност от около 4,45%.

Това обаче е само върхът на айсберга.

US държавните облигации - с най-голям спад в 250-годишната си история

US държавните облигации - с най-голям спад в 250-годишната си история

Това е една наистина голяма "мечка"

Защо да инвестирате в облигации?

Облигациите осигуряват две основни предимства за вашия портфейл: сигурност и доход.

Базираното на облигации портфолио обикновено се приема за сигурно. С облигациите, вие не сте инвеститор, вие сте кредитор - така че губите пари само ако кредитополучателят не изпълни задълженията си. Тук все още има известен риск, но при кредитоспособни кредитополучатели той е нисък. Исторически, например, добре оценените корпоративни облигации не изпълняват задълженията си между 0% и 0,38% от времето.

Тези портфейли обикновено също генерират доходи, което означава, че извършват редовни плащания, докато ги държите. За разлика от обикновените акции, не е нужно да разпродавате облигации, за да ги конвертирате в пари. Получавате плащания в брой периодично, обикновено на всеки шест месеца, създавайки поток от доходи, който потенциално може да продължи десетилетия в зависимост от детайлите на вашите конкретни облигации.

Недостатъкът на всичко това е, че облигациите обикновено осигуряват по-ниска възвращаемост в сравнение с останалата част от пазара. По-рисковите активи като акциите и недвижимите имоти често могат да изпреварят възвръщаемостта на портфейла от облигации.

Три вида облигации

Като изключим чуждестранните инвестиции, има три вида облигации:

  1. Корпоративни облигации: Облигации, емитирани от частна компания
  2. Държавни облигации: Облигации, емитирани от правителството на САЩ
  3. Общински облигации: Облигации, емитирани от местните власти

Кредитоспособността е най-важна при корпоративните облигации. Те могат да имат широк диапазон от лихвени проценти, определени от кредита, активите и репутацията на отделната компания, и носят най-голям риск, свързан с тях, тъй като компаниите теоретично биха могли да изпаднат в несъстоятелност.

Снимка 390258

Източник: flickr

Два вида доходност от облигации

Има два основни типа възвръщаемост на облигациите: доходност и капиталови печалби.

Доходността се основава на лихвените плащания, които получавате за държане на облигацията. Това е съотношението на лихвата, която получавате в сравнение с това, което сте платили за облигацията. Например, ако получавате плащания от $50 на година по облигация, за която сте платили $1000, доходността ще бъде 5%.

Сърбия продава облигации за €1 милиард, за да финансира мащабното EXPO 2027

Сърбия продава облигации за €1 милиард, за да финансира мащабното EXPO 2027

Какво ще донесе на страната домакинството на бизнес изложението?

Когато купувате облигация директно от емитента, доходността и лихвеният процент са еднакви. Когато закупите облигация от друг инвеститор, доходността може да се различава от лихвата, ако не сте платили номиналната стойност за банкнотата.

Капиталови печалби може да се приложат, ако продадете облигацията на друг инвеститор с премия. В нашия пример по-горе, да речем, ако продадете облигацията на някой друг за $1100, вашата пазарна възвръщаемост ще бъде 10%.

Средна възвръщаемост на облигации

Измерването на възвръщаемостта на облигация не е като измерване на възвръщаемостта на пазарен актив. Доходността на вашия актив няма да варира във времето. Фиксира се в момента на покупката. Ако закупите облигация на 6%, тя ще остане на 6% независимо от пазарната активност.

В същото време средната доходност на облигациите е изключително широка тема. Облигациите ще имат различна доходност и пазарна възвръщаемост в зависимост от продължителността на облигацията, емитента, структурата на лихвените проценти и други. 10-годишна съкровищна облигация, например, ще има напълно различен профил от 30-годишна корпоративна облигация с рейтинг "BBB".

Има обаче няколко широки средни стойности, които можем да извлечем.

Обща възвръщаемост на портфейла от облигации - 5,33%

Ако изградите портфейл изцяло от облигации, като инвестирате в различни видове с течение на времето, исторически това ще генерира 5,33% средна възвръщаемост. Това представлява възвръщаемостта на управлявано портфолио, което съчетава лихва и пазарна възвръщаемост.

Време ли е за повече облигации в портфейлите?

Време ли е за повече облигации в портфейлите?

Криптовалутите, като че ли загубиха от своя блясък

Възвръщаемост на индекса на облигации - между 2,52% и 11,85%

Пазарът на облигации може да бъде достъпен под формата на индекс, като индивидуалните инвестиции отразяват стойността на различни активи. Сред облигационните индекси са:

S&P 500 Bond Index: 10-годишна средна стойност от 2,52%

Blackrock Aggregate Bond Index Fund: 10-годишна средна стойност от 7,93%

Bloomberg US Aggregate Bond Index: 10-годишна средна стойност от 11,85%

Средна възвръщаемост на корпоративни облигации - между 4% и 5%

Към момента на писане можете да закупите корпоративни облигации за средна доходност от 5,61%. Това би била вашата лихвена възвръщаемост, ако сте изградили 100% портфейл от облигации за една нощ.

В дългосрочен план, ако инвестирате само в AAA корпоративни облигации с течение на времето, можете да очаквате доходност между 4% и 5%. Историческите проценти са били по-високи, понякога до 15%, което води до 30-годишна средна стойност от 6,1%. Това обаче вероятно е подвеждащо, тъй като корпоративните облигации са имали средна доходност над 6,1% само веднъж през последните 20 години.

Средна доходност на съкровищни облигации - между 3% и 4%

Може би най-представителният актив, предлаган от хазната, е 10-годишна облигация. Ако закупите 10-годишна съкровищница към момента на писане, можете да очаквате доходност от около 4,45%. Въз основа на доходността през последните 20 години можете да очаквате средни лихвени плащания между 3% и 4%.

Средна доходност на общински облигации - 2,12%

Индексът на общинските облигации на Bloomberg обикновено се счита за бенчмарк за общински облигации. През последните 10 години тя е имала средна годишна възвръщаемост от 2,12%, въпреки че тази цифра варира от 9,6% до -2,6% загуба. Това е в съответствие с индекса на общинските облигации S&P 500, който има 2,6% възвръщаемост за 10 години.

Пазарът на облигации е широко поле с много различни категории активи. Като цяло можете да очаквате възвръщаемост между 4% и 5%, ако инвестирате на този пазар, но тя ще варира в зависимост от това какво купувате и колко дълго държите тези активи.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.