Компанията за проучвания и добив на метали за чиста енергия Earth AI и неговият партньор Legacy Minerals обявиха, че са направили технологичен пробив, откривайки една от най-големите минерални системи за паладий в Австралия.
Потенциалното находище се намира близо до Уомбат, в югозападната част на Нов Южен Уелс. Обектът, известен като проекта Фонтеной, е разположен в богата на минерали зона на Лахланския гънков пояс.
Отвъд първоначално сондираната зона Earth AI заяви, че е локализирала по-широка минерализация в зона с площ от 2 кв. км, което може да я превърне в находището с най-големи перспективи за добив на елементи от платинова група (PGE) в света.
Това е първото потвърдено откритие на минерали на зелено, направено от изкуствен интелект (AI). Освен това е и първото откритие от рода по източното крайбрежие на Австралия - регион, за който досега се смяташе, че не съдържа магматичен никел, заявиха компаниите.
Откритие с международно значение
Earth AI заяви, че откритието има потенциал да промени световните пазари на критичните минерали. Към момента, приблизително 40% от паладия се произвежда в Русия, която е обект на международни санкции. Други 40% се добиват в южноафрикански мини, известни с опасните условия на труд и лошата си икономическа ефективност.
Паладият е жизненоважен компонент, използван в каталитичните конвертори за намаляване на вредните емисии в ДВГ и хибридните превозни средства. Платината и никелът пък се използват в технологиите за енергиен преход, включително водородни горивни клетки и литиево-йонни батерии.
"Възможностите във Фонтеноа са огромни, това е проект, който има ключово значение за осигуряването на критични метали, необходими за енергийния преход", заяви главният изпълнителен директор на Earth AI Роман Теслюк.
Earth AI, основана през 2017 г., прилага нов подход към проучването на минерали, който съчетава софтуер за откриване на минерали, задвижван от изкуствен интелект, и собствена технология за сондиране. По този начин се идентифицират перспективи за добив на минерали, като се фиксира мащабът на находищата по-бързо и по-ефективно, твърдят от компанията.