Мобилната сондажна платформа, необходима за започването на фактическите дейности по Neptun Deep, пристигна в Констанца, съобщават от OMV Petrom, оператор на проекта. Transocean Barents достигна пристанището в румънския град след 18-дневно плаване, стартирало в Испания. За преминаването й под мостовете на Босфора се наложи дори свалянето на сондажната кула върху палубата, нещо непознато досега, разказват от компанията.
"220-тонната сондажна кула премина през редица сложни процеси. Сега екипът трябва извърши обратната операция, за да подготви оборудването за сондирането и да започнем дейностите си през 2025 година", коментира Кристиан Хубати, член на Изпълнителния съвет на OMV Petrom, който отговаря за дейностите по проучване и добив.
Преди своето отплаване от Картахена сондажната платформа претърпя значителни структурни промени и подобрения, за да се осигури възможност за накланяне. За подготовката й за плаването през Черно море бяха необходими приблизително 750 000 човекочаса в рамките на 8 месеца.
На 160 км от България
През май в Каварна се проведе обществено обсъждане на Neptun Deep. Според действащото законодателство България е засегната страна и подобни проекти подлежат на трансгранични процедури по ОВОС, тъй като находищата се намират на около 160 км от сухопътната граница на страната ни.
Според оценката на лицензирания румънски консултант не се очаква значително въздействие върху околната среда или населението. Екологичните организации обаче изразиха опасения, че въпреки липсата на каквато и да било икономическа полза за България от проекта, много вероятно е страната да понесе последствия за природата и живота в Черно море.
За проекта
Neptun Deep е съвместен проект на OMV Petrom и Romgaz (чрез дъщерното си дружество Romgaz Black Sea Limited), като всяка от компаниите има 50%. Инвестициите, които следва да бъдат направени във фазата на разработване на находището, възлизат на около €4 милиарда.
Блокът в Черно море, на чиято територия ще се извършва добивът, е с площ 7500 кв. км и се намира на около 80 морски мили от румънския бряг. Дълбочината за сондажа е между 100 и 1000 метра. Според предварителните проучвания общият добив се оценява на около 100 милиарда куб. м, а първите количества се очакват през 2027 година.