Румънската енергийна компания OMV Petrom подписа договор за доставка на природен газ с държавната молдовска компания Energocom, който ще осигури покритие на 25% от годишното потребление на природен газ в Република Молдова, считано от 2027 г. Газът ще идва от най-големия офшорен газов проект в Черно море - Neptun Deep, обяви румънското Министерство на енергетиката.

Доставките ще се извършват в продължение на три години през виртуалната търговска точка (VTP) в Румъния, с крайна дестинация - Молдова. Договореният годишен обем възлиза на около 250 милиона кубически метра, което е под 1% от доказаните резерви на находището, оценявани на поне 100 милиарда кубически метра природен газ.

Първи конкретен договор за износ

Това е първият подписан договор за експорт на газ от Neptun Deep за държава от региона, като преди това OMV Petrom вече сключи подобно споразумение с германския енергиен гигант Uniper. Очаква се търговският добив от находището да започне през 2027 година, когато Румъния ще затвърди позицията си на най-големия производител на природен газ в Европейския съюз.

5 години по-късно: Shell отново проучва за нефт и газ в Черно море. България получава 30% при откритие

5 години по-късно: Shell отново проучва за нефт и газ в Черно море. България получава 30% при откритие

Проектът има значение за националната и европейската енергийна сигурност, заяви министър Станков

Според министъра на енергетиката на Румъния Себастиан Бурдужа, договорът с Молдова е израз на солидарност и доказателство, че "Румъния не просто обещава, а и изпълнява - ресурси, безопасност и доверие". Той подчерта още, че с подписването на това споразумение Румъния запазва значителен дял от газовите резерви за вътрешна употреба и за индустриалното си възраждане, като едновременно с това подпомага Република Молдова в усилията ѝ за енергийна независимост.

Енергийна дивесификация

От своя страна, министърът на енергетиката на Република Молдова Дорин Джунгиету заяви, че новият договор е "ключов за диверсификацията на енергийните източници на страната", особено след като доставките от Русия бяха съкратени през 2021-ва. През 2024 г. "Енергоком" вече е покрил над 83% от потреблението на страната, включително чрез внос на втечнен природен газ.

Споразумението с OMV Petrom е част от дългосрочна стратегия за гарантиране на стабилни и предвидими доставки на енергия. Цената на газа не е публично оповестена, но по информация на властите в Кишинев, тя е "в съответствие с пазарните котировки".

Румъния вече сондира Черно море за газ и се очаква да добие 100 милиарда куб. м.

Румъния вече сондира Черно море за газ и се очаква да добие 100 милиарда куб. м.

Съседката на България се оформя като енергиен лидер в Европа

Румъния не прояви интерес към този обем

От OMV Petrom подчертават, че са спазили всички законови разпоредби, включително преференциалното право на закупуване от страна на румънската държава, което не е било упражнено. Компанията започна маркетингова кампания за предлагане на газ от Neptun Deep още в края на 2024 година, като част от подготовката за началото на производството.

"Проектът Neptun Deep напредва по план. С този договор потвърждаваме ангажимента си да допринесем за енергийната сигурност в региона, като същевременно запазим баланса между вътрешното потребление и регионалната подкрепа", се казва в официалното изявление на OMV Petrom.