Shell получи официално правото да стартира проучванията за нефт и газ в в "Блок 1-26 Хан Тервел" на Черно море. Договорът между британската енергийна компания и правителството беше подписан днес в Министерски съвет.
Това нарежда България сред страните, които активно разработват неизползвания природен потенциал на Черноморското дъно, подчерта премиерът Росен Желязков.
Според министъра на енергетиката Жечо Станков проектът има значение за националната и европейската енергийна сигурност, както и за енергийната диверсификация.

Източник: БГНЕС
Той посочи още, че прякото предимство за българските граждани е, че при наличие на откритие, до 30% от ползите ще останат в държавата под формата на концесионна такса.
Днес отбелязваме важен етап в новата история на проучванията на Shell за нефт и газ в България, коментира изпълнителният вицепрезидент проучвания, стратегия и портфолио на "Шел" Юджийн Окпере. "Очакваме с нетърпение първите стъпки от тази проучвателна кампания в българското Черноморие, докато извършваме сеизмични проучвания", допълни той.
Окпере подчерта, че основен приоритет през цялата кампания ще бъде "нейното безопасно изпълнение в съответствие със законите на България".
Работната програма на "Shell Exploration & Production" предвижда комплексни геолого-геофизични работи, включващи провеждане на нови 3D сеизмични проучвания, обработка и интерпретация на сеизмични данни, оценка на потенциала на площта и други.
Shell ще предостави и финансови средства за образователни програми, които да осигурят по-нататъшно обучение на български специалисти в областта на проучването и добива на нефт и природен газ.
Процедурата за търсене и проучване на нефт и газ в блока беше публикувана през юни 2024 година.
Решението за процедурата всъщност датира от 2019-а, когато правителството откри конкурсна процедура на фона на опитите на Шел да открие залежи чрез сондажи в Блок 1-14 Хан Кубрат край Бургас, които претърпяха неуспех. Тогава информация за негативните резултати дойдоха от австралийския партньор по проекта Woodside Petroleum, след което дейностите бяха прекратени.
Блокът "Хан Тервел" е с площ 4032 кв. км и се намира на юг от "Хан Аспарух" и на изток от "Хан Кубрат".