Трудно е да си представим Източна Европа без войната между Русия и Украйна. След близо три години на бойни действия все още има много неизвестни относно това кога и как ще приключи конфликтът. Със сигурност обаче възстановяването на украинската икономика след войната ще бъде сложно. Проблеми като недостиг на работна сила и разрушени вериги за доставки вероятно ще продължат дълго след спиране на боевете.

Това пише Euronews в свой материал.

Кой ще работи?

"Липсата на служители затруднява износа. Няма смисъл да планираме напред. Ако приемем летни поръчки за зимни обувки, рисковете са твърде големи — може да не доставим навреме", разказва пред медията основателката на обувната фабрика "Олтейя" Вита Коровина.

Нейната фабрика е в Живомир и се бори да оцелее. В момента персоналът е съставен от жени и малкото останали мъже. Ако те бъдат мобилизирани, може да се наложи да прекрати дейност.

Еврокомисар съобщи на колко общо възлиза досега помощта на ЕС за Украйна

Еврокомисар съобщи на колко общо възлиза досега помощта на ЕС за Украйна

Според Дидие Рейндерс обаче, необходимо е страните членки "спешно да увеличат отново помощта"

Недостигът на работна сила е сред най-належащите икономически проблеми на Украйна. Страната има задължителна военна служба за мъже над 25 години, което е пратило мнозина на фронта. Някои също са избягали въпреки забраната за пътуване на мъже между 18 и 60 години. САЩ настояват Украйна да свали мобилизационната възраст на 18 години и това ще удари още по-силно по работната сила.

Даже и да се върнат живи и физически здрави от фронта, тези мъже обикновено имат дълъг и тежък период на адаптация обратно към цивилния живот заради преживяното. Това е проблем, който се среща по целия свят.

Енергетика под бомбите: Как Украйна ще преживее и тази зима

Енергетика под бомбите: Как Украйна ще преживее и тази зима

Киев възлага големи надежди на ВЕИ, но в момента въглищата остават най-важни

Според Султан Баракат, професор по публична политика в Университета "Хамад бин Халифа", войната е създала "изтичане на мозъци" в Украйна. Квалифицирани професионалисти напускат страната, за да работят в чужбина, а на тяхно място идват чуждестранни консултанти в ключови индустрии и правителството.

Снимка 693181

Източник: GettyImages

Това намалява удара от недостига на служители, но същевременно отклонява средства към икономиките на страните, от които идват консултантите.

Кой ще купува стоките?

Друг сериозен проблем за икономиката e износът. За една преживяла война икономика той е особено важен - нейната собствена покупателна способност няма как да бъде особено висока.

Въпреки че ЕС премахна повечето ограничения върху украинските продукти, по-късно върна митата за някои стоки, включително яйцата. Освен това държави като Словакия и Полша наложиха допълнителни ограничения върху украинските износи, за да защитят собствените си икономики.

Бизнесът в Украйна, който загуби над една четвърт от работната си сила

Бизнесът в Украйна, който загуби над една четвърт от работната си сила

Украинският трудов пазар е тотално променен

Износът през западната граница е бавен и скъп поради чести протести на полски фермери, отбелязва Коровина. Закритите пристанища също затрудняват доставките.

Нужна е помощ, но не само

Проф. Баракат подчертава, че съвместната работа с другите държави е ключов фактор за прехода след война. Например, прекомерната зависимост от чуждестранна помощ може да възпрепятства правителствата да инвестират в собствена инфраструктура. Помощта обикновено се предоставя за кратки периоди, което затруднява дългосрочното планиране.

"Наблюдавахме, че помощта за редица страни върви като зигзаг — нагоре и надолу. Това не позволява на правителствата да вземат сериозни дългосрочни решения или да инвестират. Трябва да заемат средства, а те често са с висока цена", обяснява Баракат.

За успешното възстановяване на Украйна е необходимо финансирането да бъде "последователно и предвидимо", добавя той.

Според Коровина чуждестранната помощ ще бъде важна за подкрепата на определени индустрии след войната, включително информационните технологии и възобновяемата енергия. Преди икономиката да може да се развие, украинците първо трябва да възстановят домовете, фабриките и инфраструктурата си. А това "ще изисква много помощ отвън".

Въпреки това Баракат отбелязва, че заради ролята си на "буферна зона" между Русия и Запада, Украйна вероятно ще бъде разглеждана като високорискова зона за инвестиции в следващите десетилетия.

Каквото и да се случи, предстои труден път. "Често се казва, че след войната проблемите приключват. Но всъщност това е началото на много сериозни предизвикателства. Рядко поствоенният период означава връщане към това, което е било преди", казва професорът.