Температурите падат, а това е сигурен знак, че върху централи и подстанции скоро пак ще падат дронове и бомби - Украйна се подготвя за третата си зима от началото на руската инвазия. С понижаването на температурите, производството на енергия от изкопаеми горива е жизненоважно за осветлението и отоплението, но страната се надява да премине към "зелена" енергия в бъдеще, пише Euronews в свой материал.
До 2030 г. Украйна иска 27% от крайното си енергийно потребление да идва от възобновяеми източници. Те не само намаляват емисиите, но и повишават енергийната сигурност, тъй като децентрализираното производство е по-трудно за унищожаване и може да бъде ремонтирано по-бързо.
Това е важно, защото Русия още от зимата на 2022 г. тероризира обикновените украинци с удари по цивилната електроенергийна структура.
"Една ракета може да унищожи 250-мегаватов ТЕЦ. Ще са нужни около 40 ракети, за да се нанесат същите щети на вятърен парк, просто защото той е разпръснат на по-голяма площ," казва Джефри Оатам, главен директор по устойчивото развитие в украинската енергийна компания ДТЕК.
Източник: GettyImages
Украйна иска по-зелено бъдеще с ЕС. Възобновяемите източници имат предимството да осигуряват местна енергия, намалявайки зависимостта от чужди доставки и помагайки на Украйна да изгради по-силни връзки с Европейския съюз. Като част от целта си да се присъедини към ЕС, Украйна трябва да се съобрази с климатичните амбиции на блока.
Тя би могла дори да се превърне в зелен енергиен център за Европа поради големия си потенциал за производство на възобновяема енергия, отбелязва Euronews. Според изследователи от ETH Zurich, страната би могла да произвежда 180 гигавата вятърна енергия и 39 гигавата слънчева енергия.
Съществуват обаче някои големи бариери пред внедряването на зелена енергия в Украйна. Руската инвазия не само създава риск при инсталирането на производствени мощности и предизвикателства при доставката на части, но и е пренасочила работници за участие във войната или ремонт на конвенционални електроцентрали.
Мрежата на Украйна също трябва да бъде укрепена. Атаките срещу енергийната система и зависимостта от бавно реагиращи ядрени и топлоелектрически електроцентрали затрудняват балансирането на количеството електроенергия в мрежата. Възобновяемите източници като вятър и слънце могат да влошат това, тъй като зависят от метеорологичните условия.
Източник: GettyImages
В краткосрочен план обаче изкопаемите горива остават спасителни за Украйна. След целенасочени атаки, които извадиха от строя приблизително 9,2 GW производствени мощности по-рано тази година, страната работи усилено, за да ги възстанови. Работата по тези централи далеч не е безопасна.
Сега има опасения, че енергийната система отново може да бъде атакувана. Независимо дали производството на енергия е възобновяемо или от изкопаеми горива, съществува постоянен риск, докато войната продължава.
"Заплахите са големи и дори децентрализацията и алтернативната енергия са под заплаха, защото Русия удвоява, утроява способността си да нанася удари всяка нощ и да тероризира Украйна," казва Лариса Билозир, член на украинския парламент.