Хиляди гръцки производители на възобновяема енергия доброволно спират работа, за да избегнат финансови загуби от отрицателни цени на електроенергията, което създава сериозна заплаха за електрическата мрежа на южната ни съседка според нейния мрежов оператор IPTO.
Той спешно обмисля нови регулации за управление на тези внезапни прекъсвания, които биха могли да дестабилизират системата и дори да предизвикат прекъсвания на захранването.
Проблемът бе повдигнат по време на скорошна среща между IPTO и агрегатори на енергия от ВЕИ, където беше подчертан системният риск от едновременни спирания.
Гърция произвежда електроенергия чрез разнообразен енергиен микс, който през последните години се променя значително в полза на възобновяемите източници. Към 2024 г. възобновяемите енергийни източници —вятърна, слънчева и водна енергия, генерират над 50% от електричеството в страната.
Сравнявайки с подобна ситуация в Испания, IPTO предупреди, че внезапното отстраняване на големи производствени мощности може да надвиши защитните механизми на мрежата.
Припомняме, на 28 април масивно прекъсване на електрозахранването засегна Испания, Португалия и части от Югозападна Франция, оставяйки над 50 милиона души без ток за около 10 часа . Причината за срива все още се разследва, но според оператора на испанската електрическа мрежа Red Eléctrica de España (REE) е възможно да е настъпила внезапна загуба на електропроизводство, вероятно свързана с нестабилността на възобновяемите източници .
На 1 май много производители на възобновяема енергия преднамерено изключиха съоръженията си, за да избегнат плащане за подаване на електричество в мрежата по време на отрицателни цени.
В момента агрегаторите имат ограничен контрол в реално време върху своите портфолиа, което ограничава способността им да спрат подаването на електроенергия, когато е нерентабилно. Затова и производителите просто "гасят" централите си, за да не бъдат на загуба.