Евентуалната продажба на реакторите за АЕЦ "Белене" на Украйна изглежда все по-евентуална и все по-малко сигурна, след като политици от редица партии (сред които - и тази на президента Зеленски) са се обявили против сделката, пише Politico.
България се оказа с два реактора, след като през 2015 г. руската "Атомстройекспорт" осъди България да си плати 600 млн. евро за поръчано оборудване и да го получи - през 2010 г. за пореден път властта се беше заиграла с идеята да "възкреси" пропадналия още в началото на 90-те проект за Втора атомна.
Години наред то се съхраняваше в Белене, което е огромен разход.
С избухването на войната в Украйна и масираните удари по енергийната ѝ система Киев започна спешно да търси варианти да я укрепи. Така и дойде идеята реакторите от "Белене" да бъдат инсталирани в Хмелницката АЕЦ след сделка за около 600 млн. долара.
Във вторник представители на правителството са провели среща с депутати от Върховната рада по въпроса и според двама от народните представители е станало ясно, че идеята не се ползва с достатъчна политическа подкрепа.
"Какво е състоянието на тези реактори? Те са купени от България преди 10-12 години. Ще работят ли въобще, когато дойдат в Украйна",, пита пред изданието Андрий Жупанин, който е съпартиец на държавния глава.
Той отбелязва и че през последните 10 години е имало много разследвания за злоупотреби в украинската ядрена енергетика и подобен огромен разход има огромен корупционен потенциал. "Има много депутати от всички групи, които са против. Опасяваме се от корупция в рамките на процедурата и не сме получили никакви обяснения", коментира и Ярослав Железняк от либералната партия "Холос".
Не помага и фактът, че зам.-министърът на енергетиката Олександр Хейл беше арестуван именно във връзка с искан рушвет в размер на половин милион долара.
Екологичните активисти в страната имат и други притеснения - за надеждността на това, което те определят като "остаряло оборудване". Затова и те настояват за строеж по-малки мощности, включително - и ВЕИ.
Шефът на "Укренерго" Володимир Кудритский по-рано през годината също изрази мнение, че разгръщането на мащабна мрежа за производство на "зелена" енергия ще е решение, което би намалило ефекта от руските удари - към момента те вадят от строя големите конвенционални централи.
Така или иначе, Украйна трябва да действа бързо. Според много експерти без допълнителни мощности страната може да бъде докарана до енергиен колапс от руските удари през зимата.
А за България остава въпросът какво ще прави при пропадане на сделката. Геополитическата ситуация е такава, че не може да се очаква никакво участие или съдействие от руска страна, а и АЕЦ "Козлодуй" върви към надграждане с американски технологии. За момента друга държава не е поискала оборудването и така бъдещето му остава под въпрос.
iliev_72
на 16.08.2024 в 12:25:26 #1Колко трябва да си неграмотен да наречеш едно оборудване остаряло след като дори нямаш техническо образование ! Авторчето явно има образувание вместо образование !