Върховната рада на Украйна подкрепи проектозакон, с който се дава разрешение на държавната "Енергоатом" да закупи два ядрени реактора от България за доизграждане на блокове 3 и 4 на Хмелницката АЕЦ, съобщава УНИАН.
Депутатът от партия "Голос" Ярослав Железняк заяви в Телеграм, че 261 депутати са гласували в подкрепа на съответната поправка. По-специално, това решение е било подкрепено от групите на "Слуга на народа" (партията на президента Зеленски - б.р.), "Баткившчина", "Платформа за живот и мир", "За бъдеще", "Доверие" и "Възстановяване на Украйна".
България се оказа с два реактора ВВЕР-1000, след като през 2015 г. руската "Атомстройекспорт" осъди нашата страна да си плати 600 млн. евро за поръчано оборудване и да го получи - през 2010 г. за пореден път властта се беше заиграла с идеята да "възкреси" пропадналия още в началото на 90-те проект за Втора атомна.
Години наред то се съхраняваше в Белене, което е огромен разход.
С избухването на войната и масираните удари по енергийната ѝ система Киев започна спешно да търси варианти да я укрепи. През 2024 г. ръководителят на "Енергоатом" Петро Котин съобщи, че Украйна се надява да закупи два ядрени реактора от България, за да компенсира загубата на достъп до окупираната от Русия Запорожка електроцентрала, която е с шест енергоблока и е най-голямата в Европа.
Според Котин, ако енергоблоковете бъдат доставен навреме и в пълен обем, "Енергоатом" ще има готовност да започне пускови работи след две до три години.
По-рано България беше определила цената на двата реактора на 600 млн. долара, отбелязва агенцията. В същото време редица експерти и депутати твърдят, че общата стойност на проекта ще надхвърли 1 млрд. долара.
Сега предстои да видим дали ще се стигне до продажба - особено с оглед участието на БСП в управлението.
Още от самото начало идеята за дострояване на ядрените блокове в Хмелницката АЕЦ се сблъсква с лавина от критики. По-специално експертите критикуваха разходите и осъществимостта на проекта, реалистичните срокове за строителство и рисковете от увеличаване на зависимостта от Русия поради факта, че реакторите, които Украйна възнамерява да закупи от България, са руско производство.
Някои експерти посочиха, че в момента този огромен финансов ресурс би бил по-добре похарчен за подобряване на състоянието на подстанциите и друга инфраструктура. Мнозина виждат и огромен корупционен риск в проекта.
Екологичните активисти в страната имат и други притеснения - за надеждността на това, което те определят като "остаряло оборудване". Затова и те настояват за строеж по-малки мощности, включително - и ВЕИ.
Шефът на "Укренерго" Володимир Кудритский по-рано през годината също изрази мнение, че разгръщането на мащабна мрежа за производство на "зелена" енергия ще е решение, което би намалило ефекта от руските удари - към момента те вадят от строя големите конвенционални централи.