Проектът за изграждане на АЕЦ в Узбекистан от руската държавна корпорация "Росатом" е преформатиран, като сега става дума за изграждане не само на малка, но и на голяма АЕЦ, се казва в изявление на руското Министерство на икономическото развитие, съобщи Интерфакс.
"Миналата година (през есента) беше даден старт на строителството в Узбекистан на АЕЦ с малка мощност, а вече тази година лидерите на двете страни постигнаха споразумение за преформатиране на проекта и изграждане не само на АЕЦ с два блока с малка мощност, но и на строителство на АЕЦ с два блока с голяма мощност", информират от министерството.
Преди месец ръководителят на "Росатом" Алексей Лихачов коментира пред руски медии, че държавната корпорация предвижда до една година или по-рано да "излее бетон" за малка атомна електроцентрала в Узбекистан.
Запитан за потенциала за изграждане на голяма АЕЦ в страната, тогава Лихачов каза, че "Росатом" се подготвя да има готови предложения не само за общия проект на евентуална голяма АЕЦ, но и за финансовата схема и за съответните организационни въпроси".
Проектът за изграждане на малка АЕЦ в Узбекистан е първият подобен проект на "Росатом" в чужбина. Страните се споразумяха за него през пролетта на миналата година, а през есента беше подписан протокол за започване на работа, предвиждащ проектиране и разработване на съответната документация.
Проектът предвиждаше изграждането на шест реактора с мощност 55 MW всеки. Строителните работи трябваше да започнат през лятото на тази година, а пускането на тази АЕЦ в експлоатация е планирано на етапи между 2029 г. и 2033 година.
В същото време се предполагаше, че Узбекистан ще финансира проекта. Въпросът за кредит от Русия за строителството на малката АЕЦ досега не е обсъждан, каза по-рано Лихачов.