Руският енергиен монополист в ядрената сфера "Росатом" преговаря за продажбата на 49-процентов дял в първата АЕЦ в Турция - "Аккую", като спряганата цена е 25 млрд. долара, съобщава Bloomberg. Пред РИА Новости от централата потвърждават за готвената сделка, като сред възможните купувачи има и турски фирми.

По АЕЦ Аккую в Мерсин се работи от 2010 г. Това е първият ядрен проект по модела Build-Own-Operate - частна компания осигурява основното финансиране за изграждането и не прехвърля собственост на държавата. Централата ще има 4 реактора ВВЕР-1200, като изграждането на конструкцията за първия започна през 2018 г., а останалите го последваха в периода до 2022 г.

Появи се "спънка" за пускането в експлоатация на турската АЕЦ "Аккую"

Появи се "спънка" за пускането в експлоатация на първата турска АЕЦ

За възможното отлагане обяви министърът на енергетиката на страната

В момента първият енергоблок е напълно инсталиран и работи в тестов режим с очакване за начало на комерсиалната експлоатация през 2026 г. Напредъкът на цялостния проект обаче е незадоволителен.

Затрудненията при прехвърлянето на големи суми пари от калибъра на 7 млрд. долара забавят трите оставащи реактора. Причината - заради санкциите, наложени на Русия, банките отказват да се ангажират с трансферите.

Затова всички ресурси в момента са насочени към Първи блок - с надеждата, че приходите от него ще финансират дострояването на останалите.

В същото време, въпреки твърденията в руски медии за турски интерес към обявените за продан 49% от ядрения проект, скорошни изказвания на официални представители на властта в Анкара пред депутатите показват, че приоритетите на южната ни съседка са насочени във все по-голяма степен към други две бъдещи централи, в чието управление ще могат да участват.

Освен това е факт, че от 2010 г. досега турските компании са могли да закупят дялове в АЕЦ Аккую, но така и не са го направили. Последният опит през 2018 г. се провали, когато консорциум от няколко големи компании, сред които познатата и у нас Cengiz Holding се отказа от участие заради невъзможност за постигане на съгласие по търговските условия.