"Национална електрическа компания" ЕАД (НЕК) ще може да продаде на АЕЦ "Козлодуй" част от наличното старото оборудване на АЕЦ "Белене", съобщиха от правителствения пресцентър.

АЕЦ "Козлодуй" ще може да закупи от АЕЦ "Белене" филтри, вентилатори и други детайли, които са от съществено значение за изпълнението на програмите за продължаване на срока на експлоатация на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй", както и за увеличаването на мощността на реакторната установка до 104%.

Продажбата ще бъде извършена чрез пряко договаряне между двете дружества. Стойността на предвиденото за продажба оборудване възлиза на близо 2.8 милиона лева.

Възможността за подобна сделка е регламентирана в Правилника за реда за упражняване правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала. Спрямо текстовете началната цена за продажбата се определя от независим оценител, след прието решение на Министерския съвет.

Изпълнението на програмите за продължаване на експлоатационния срок на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй" изисква доставка на резервни части за ремонт или доставка на ново оборудване с цел поддържане в изправно състояние на съоръженията.

В същото време обаче наличното на площадката на АЕЦ "Белене" оборудване е аналогично с проектно-монтираното в АЕЦ "Козлодуй", което прави сделката възможна.

Използването на аналогично оборудване от площадката на АЕЦ "Белене" ще спести на АЕЦ "Козлодуй" време и разходи за допълнителни изследвания и проекти за адаптиране към съществуващите системи.

Bloomberg за АЕЦ "Белене": Планът за създаване на ядрено бъдеще от комунистическа реликва

Bloomberg за АЕЦ "Белене": Планът за създаване на ядрено бъдеще от комунистическа реликва

Докато Европа бяга от скъпите атомни проекти, България смята, че не може да осигури нужното си електричество по друг начин

На 7-ми юни 2018 г. Народното събрание все решение официално да размрази проекта за строителството на втора ядрена централа в България - 30-годишният проект "Белене". Проектът беше замразен с мораториум, въведен от парламента през 2012 година - по време на първото правителство на ГЕРБ.

До премахването на мораториума за строителство на ядрената централа се стигна, след като Българската академия на науките (БАН) изготви доклад за АЕЦ-а по поръчка на Българския енергиен холдинг (БЕХ).

На 22 май тазаи година беше обявен 90-дневен срок за търсене на стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене". Към момента има твърдения, че интерес към проекта са заявили компании от Русия, САЩ, Франция и Китай. 

Това не е първият път, при който се продава старо оборудване от АЕЦ "Белен". Такова беше продавано на руската "Атомстройекспорт", както и на АЕЦ "Козлодуй".

През октомври миналата година НЕК продаде на функциониращия АЕЦ ротор високо налягане от турбина К-1000-60/1500-2М. Роторът беше част от старото оборудване за АЕЦ "Белене".