Най-голямата златна мина в Европа остава недокосната, въпреки че има запаси от 30 тона благороден метал. Той е скрит под лагуната Салаве в Астурия, Испания и е известна от първи век, но е останала неизползвана. 30-те тона злато под повърхността в Tapia de Casariego се равняват на едва 10% от резервите на Bank of Spain.
Няколко частни компании се интересуват от добива на злато, но нито един от представените проекти не се приема добре. Прокарани са близо 500 сондажа и са проучени 72 000 метра.
Местните жители не могат да постигнат споразумение и да дадат зелена светлина за работа по добива на златото. Компанията Explotaciones Mineras del Cantábrico към момента държи правата за добив и проектът е във фаза на екологична обработка.
Компанията планира да инвестира над 100 милиона евро и да създаде над 1 200 работни места през следващите 15 години. Смята се, че печалбата може да бъде 140 милиона евро.
По думите на директорът Хосе Мануел Домингес проектът няма да попречи на живота на града. "Този проект е подземна мина с покрит достъп в индустриална зона в покрайнините на града"", коментира той, цитиран от Express.co
Съоръжения, необходими на повърхността, като офиси, съблекални и различни преработвателни предприятия, ще бъдат затворени в индустриални складове според директорът на компанията.
Още през април се заговори, че златната мина в Салаве на теория е по-близо до осъществяването на работа по нея. Решението беше взето от новия съвет месеци след поемането на управлението. Компанията вярва, че "активирането на важен допълнителен процес на оторизация" е факт, който си заслужава да се отбележи.
Това включва оценка на възможна промяна в Общия градоустройствен план (PGOU), който класифицира земята, подходяща за използване в рудодобив.
Explotaciones Mineras del Cantábrico увеличи капитала си с около 727 000 евро, за да популяризира проекта. Според компанията тези приходи ще бъдат разпределени "за дейности, фокусирани върху напредъка и елиминирането на рисковете, цитирана от испанската медия Elespanol.com.
Междувременно местните жители са против. Един от тях, който е против добива на злато, казва, че това е незаконен проект от екологична, техническа и градоустройствена гледна точка. По думите му вече има няколко златни мини в Астурия, които не спазват закона и рисковете са твърде високи.