Италианската енергийна компания Enel ще инвестира над €43 милиарда в следващите три години, съобщиха от дружеството. Плановете са част от стратегията за ускоряване на прехода към възобновяеми източници на енергия и устойчивото развитие на глобалната енергийна инфраструктура.

26 милиарда ще бъдат насочени към засегнатия от неблагоприятните метеорологични условия сектор на електрическата инфраструктура, а 12 милиарда евро се използват за развитието на възобновяемата енергия. Останалите 2,7 милиарда ще бъдат насочени към подобряване на връзката и работата с клиентите, заявяват от дружеството.

Сред основните приоритети на Enel е значителното увеличаване на капацитета за възобновяема енергия до 76 GW до 2027 г., което представлява ръст от 12 GW. За да постигне тези амбициозни цели, Enel ще инвестира в нови проекти в Европа, Латинска Америка, САЩ и Азия.

Турция планира да добива половината от електроенергията си от ВЕИ догодина

Турция планира да добива половината от електроенергията си от ВЕИ догодина

Стратегията включва двойно увеличение на инсталираните LED осветители на обществени места

Очаква се това разширяване да увеличи производството на енергия от възобновяеми източници с 15% през периода. През 2024 г. ВЕИ-тата вече представляват почти 70% от общото производство на Enel, следвани от топлинната (17,6%) и ядрената енергия (13,1%).

Компанията също така има намерение да се съсредоточи върху декарбонизацията на енергийното си производство, като планира да намали емисиите на въглероден диоксид и да премине към по-чисти технологии. Enel обяви още, че през следващите години ще продължи да се диверсифицира в сферата на чистите технологии и енергийното съхранение.

Новият план на Enel е част от мащабната програма за устойчиво развитие на компанията и е в унисон с целите на Европейския съюз за постигане на въглеродна неутралност до 2050 година.

Въпреки спада в цените на електроенергията Enel отчита 38% увеличение на нетната печалба, която достига €5,9 милиарда през първите девет месеца на 2024 г.

Отбрана или ВЕИ: Защо Швеция не разреши изграждането на 13 вятърни парка в Балтийско море

Отбрана или ВЕИ: Защо Швеция не разреши изграждането на 13 вятърни парка в Балтийско море

Мотивът е, че това ще навреди на интересите на отбраната