Турция си поставя амбициозни цели в областта на възобновяемата енергия и енергийната ефективност, пишат местни медии. В бюджета на Министерството на енергетиката и природните ресурси за предстоящата 2025 година е заложено достигането на 47,8-процентов дял на енергията от възобновяеми източници в рамките на енергийния микс.
Съгласно предложението страната има за цел да увеличи инсталираните мощности, като заложи в най-голяма степен на изграждането на соларни съоръжения, за да достигне 22 600 мегавата при 18 756 през 2023-та. Осезаеми инвестиции се очакват и в енергията от геотермални източници, която се предвижда да претърпи почти троен ръст. Вятърните проекти ще допринесат с 2 431 МW за този ръст. Най-малък потенциал очевидно държавата вижда във ВЕЦ-овете, където е заложен ръст от 32 195 MW (през 2023 г.) до 32 395 през 2025-а.
Сред ключовите цели в енергийната политика на Турция е намаляването на зависимостта от чужди енергийни източници, заявяват от министерството, като това в най-голяма степен важи за природния газ. Ведомството има намерението и да намали дела на природния газ като източник за производство на електроенергия до малко под 19%.
Част от стратегията на ресорното министерство е да бъде увеличен делът на местните енергийни източници до 59,4%. Това представлява сравнително рязък скок спрямо заложените за тази година параметри - от 45%, които на практика показват ръст под 3 на сто в сравнение с 2023-та.
Енергийната стратегия на Турция включва и повишаването на енергийната сигурност чрез увеличаване на използването на местни ресурси и намаляване на загубите при преноса и разпределението.
Друг важен аспект от Стратегията е почти двойно увеличение на инсталираните LED осветители на обществени места, като се очаква броят им през 2025-а да нарасне до 400 000.