„Бюджетът на НОИ се източва повече с дългите болнични", разкрива от първата си страница „Сега"
Източването на Националния осигурителен институт става не с тридневни болнични листове, към които се предвижда той вече да няма ангажимент, а с дългосрочните, показват данните за 2009 г.
За 2009 г. са изплатени 4 541 249 обезщетения за 3 463 719 лица, което е с 10% повече спрямо 2008 г. Общата сума е 773 620 646 лв., или 45.9% повече спрямо 2008 г. Най-много са се вдигнали разходите за обезщетения за общо заболяване, гледане на болен в семейството и нетрудови злополуки - 26% повече спрямо 2009.
В анализа се казва, че това е и поради по-голямата продължителност на изплащаните обезщетения. Броят на отделните болнични листове дори е с около 36 000 по-малко спрямо 2008 г., твърдят от НОИ. За синдикатите това означава, че работодатели на закъсали предприятия принуждават работници да търсят начини да излизат по-дълго време в болнични, за да получават обезщетение от осигурителния институт, вместо да им плащат заплати. За ден болничен се плащат 80% от надника, изчислен върху средния осигурителен доход за 6 месеца назад.
И в бъдеще работниците ще предпочитат да вземат дълги болнични, дори ден и половина да стоят без доход, вместо да живеят изобщо без доходи. Експерти на НОИ твърдят, че не може да се прави заключение, че в закъсалите фирми пращат масово работниците си на издръжка на института. Те наблюдават по-големите предприятия и нямало данни за драстично увеличение на болничните листове в тях.
Шестдесетата антикризисна мярка, която правителството еднолично смята да въведе, е включване на осигурителния институт от четвъртия ден нататък при изплащането на болничните. Според предложената схема болният ще остане близо ден и половина без обезщетение, тъй като работодателят ще поема само първия ден и 60% от втория. По разчети на НОИ това ще спести на бюджета 91 млн. лв. А финансовият министър Симеон Дянков оправда мярката с идеята да се ограничат злоупотребите с боледуването.
"Не може по презумпция да се вменява вина на всички болни. Ако има злоупотреби, те трябва да се докажат с проверки на лекари, на работодатели, на ползващи обезщетението", обясни Теодора Захариева, която осъди държавата заради бавене на лечението на онкоболните. "Идеята противоречи на всякаква логика и на здравия разум. Защо тогава плащаме осигуровки?", заяви д-р Стойчо Кацаров, експерт към Центъра за защита правата в здравеопазването и бивш зам.-министър.
Според него това е като автокаско. "Все едно, като съм се застраховал и като си ударя колата, да не ми платят", аргументира се д-р Кацаров. Той обаче признава, че ако мярката влезе с промяна в Кодекса за социално осигуряване, пациентите няма да могат да направят нищо, защото ще трябва да се сезира Конституционният съд.
Вицепрезидентът на КНСБ Николай Ненков обяви, че юристите на синдиката ще разглеждат под лупа казуса има ли нарушение на закона, след като въпреки осигуряването за определен риск човек, пострадал от него, остава без доход. "Тази точка беше извадена в последния момент, но от правителството обещаха все пак да се дебатира в Националния съвет за тристранно сътрудничество", заяви Ненков.
Още от статията на „Сега"
„Бум на умишлени фирмени фалити удря банките с 50 млн. лв. годишно", съобщава от първата си страница „Класа"
Кризата доведе до бум в измамите на компании, взели кредит. Те все по-често прибягват до умишлени фалити и несъстоятелност със стара дата, за да обезценят вземанията на банката. Това още повече свива фирменото кредитиране, алармираха пред „Класа" банкери. Според тях за последната една година загубите за банковия сектор от подобни порочни практики са около 50 млн. лв.
Сред най-честите злоупотреби, до които прибягват фирмите, са тези, свързани с фалшифицирането на финансови отчети с цел получаване на заем. Специалисти в банковите среди разказаха, че редовно се крият задължения към трети лица, които излизат наяве, след като фирмата спре да си плаща вноската. „Случва се и движимите обезщетения изведнъж да изчезнат. Измислят се и какви ли не фокуси, за да се премести датата на изпадане в несъстоятелност с години назад", категорични са от бранша.
Според Търговския закон мениджърът на фирма, който установи, че компанията изпада в неплатежоспособност, е задължен да го обяви в съда до 1 месец. Но практиката показва, че това не се прави в срок и фалитът се измества със задна дата, преди получаването на кредита. „Няма нито един осъден мениджър за това, че не е спазил законовия срок за обявяване на несъстоятелност", твърдят банкери.
В много случаи след получаването на заема и изпадането в неплатежоспособност се появяват фиктивни договори с трети лица и фирми. Техните вземания са дори по-големи от тези на банката.
Още от статията на „Класа"
„Екскурзии за хапчета", съобщава от първата си страница „Стандарт"
Българите го удариха на аптекарски туризъм. Лекарствата у нас в момента бият по цени всички съседни държави. Затова е много по-изгодно да отидеш до Солун или Букурещ, за да набавиш нужните хапчета за цялата фамилия. Прахче аулин струва средно 1,55 лева у нас, докато в Румъния може да се намери за 75 стотинки. Антибиотиците също са драстично по-евтини. "Дадох 30 лв. за зинат в Русе, а в Гюргево го продават по 8 лв.", обяснява 40-годишният Светлозар Димитров.
Хит сред младите българки, които искат да забременеят ин витро, е да си купуват инжекции с хормони отвъд Дунав. Курс с "Гонал-F" у нас излиза около 2 бона, докато там е с 500 лв. по-евтино. В Пиринско пък от години пазаруват само от аптеките в Гърция и Македония. Имодиум от Солун например излиза 2 лв., а у нас е почти три пъти по-скъп.
Още по темата от „Стандарт"
„Липсата на реформи подхранва дефицитите в Източна Европа", обобщава от първата си страница „Дневник", като цитира доклад на Световната банка
Новите членки на Европейския съюз, сред които е и България, не могат да се надяват на трайно икономическо възстановяване преди втората половина на 2011 г. Повечето от тези страни още не са реформирали адекватно държавните си финанси и това допълнително увеличава бюджетните им дефицити.
Това са част от изводите на Световната банка в доклад, посветен на източноевропейските икономики. Експертите разглеждат периода от 2007 до края на 2009 г. Според институцията поне половината от ръста на общия бюджетен дефицит в 10-те разглеждани страни се дължи не на циклични фактори (свързани с рецесията), а на структурни (неефективно харчене на държавни пари).
Като положителни примери за фискални реформи в разгара на кризата банката посочва Естония и Унгария. Полша получава висока оценка заради факта, че е успяла да регистрира икономически ръст благодарение както на стабилен износ, така и на вътрешно потребление. България е сочена като единствената от разглежданите страни, за която не се очаква нарастване на държавния дълг през тази година.
Но страната ни е и единствената, където през 2009 г. рецесията е ставала все по-дълбока с всяко изминало тримесечие, докато другите икономики са се оттласнали от дъното в края на годината.
Миналата седмица българското правителство, работодателските организации и синдикатите се договориха за пакет от 60 антикризисни мерки. Една от основните критики към пакета обаче е липсата на твърди ангажименти за структурни реформи - здравна, пенсионна и др., които да намалят дългосрочно бюджетните разходи. Единственото изключение е ангажиментът за 10% съкращения на разходите на администрацията за тази година.
Още от статията на „Дневник"
„Заличиха 206 партии фантоми", информира от първата си страница „Монитор"
По искане на прокуратурата Софийският градски съд е заличил общо 206 партии фантоми през последните две години. Това става ясно от списък, предоставен от съда на ръководството на парламента във връзка с изготвянето на проекта за изборен кодекс.
В момента има висящи производства за разпускането на още 13 партии, които не отговарят на изискванията, става ясно от отчета.
Причината за решението на съда е, че партиите от години нямат реален политически живот. След началото на 90-те не са се явявали на избори и не са подавали задължителните финансови отчети за дейността си в Сметната палата.
Според българското законодателство всяка политическа партия, която в продължение на пет години не е участвала в нито един избор, трябва да бъде закрита. Същото важи и за формациите, които не са свиквали конгреси или повече от две години не са се отчитали пред Сметната палата. Текстът беше приет от депутатите през 2008 г. като мярка срещу фантомите на политическата сцена.
Още от статията на „Монитор"
„€100 млн. са на разположение за водни проекти в земеделието", казва в интервю за „Монитор" инж. Диана Манева, изпълнителен директор на агенцията по хидромелиорации
Г-жо Манева, отминаха ли опасностите от наводнения и има ли готовност за посрещане на високите пролетни води?
- На този етап нивата в реките са нормализирани, а в язовирите се поддържа необходимия свободен обем, за да може да поемат евентуални води от валежи. Съоръженията обаче трябва да започнат да се подготвят за пролетното пълноводие. В момента на пострадалите участъци от корекции на реки и предпазни диги се извършва оглед за оценка на щетите и някои от тях се възстановяват, но парите за това са крайно недостатъчни. За съжаление към момента няма никакви средства в държавата за хидромелиоративните обекти. Санитарният минимум, който трябва да отпусне държавата е между 8 и 10 милиона лева. Става дума за целогодишното наблюдение на корекциите на реки извън населените места, за които отговаря министърът на земеделието. Освен това наблюдаваме състоянието на дунавските диги, които са над 270 км, следи се работата на отводнителните помпени станции, които при последните наводнения действаха денонощно. Имаме огромна хидромелиоративна структура, по която през последните години са правени само козметични ремонти. В момента съществува постоянно действащ оперативен щаб с три мобилни екипа за оказване на незабавна професионална помощ при критична ситуация.
Какви поражения нанесоха водите от прелелите реки и язовири и кои са най-засегнатите региони?
- Сега се правят огледи на по-опасните участъци от системата и там, където е необходимо, се извършват ремонти. За съжаление, ако дойдат по-големи пролетни води и съоръженията не могат да ги отведат, може да очакваме нови наводнения и разрушения. Най-засегнати са Ямболския и Бургаския район. Река Мочурица скъса диги и заля къщи в две села, сериозно е поразена и овощна градина над 300 дка, която е създадена по САПАРД. По сухия откос на язовир "Малко Шарково" има четири активни свлачища, а зад стената стоят минимум 30 млн. куб. метра вода. За проблема сме сезирали вицепремиера Цветан Цветанов и министъра на земеделие Мирослав Найденов. В Бургаско също са залети хиляди декари обработваеми земи. Хидромелиоративните съоръженията са много стари и никой не може да предвиди момента, в който ще аварират. След закриване на Министерството на бедствията и авариите не е отработен механизмът за отпускане на средства за хидромелиорации у нас.
Какво е състоянието на хидромелиоративната система у нас и има ли интерес към напояването?
- През последните години кривата на интереса сочи надолу. По-голямата част от съоръженията са излезли от строя, не са възстановени навреме и собствениците на земи са се адаптирали към неполивни култури. Много стопани изграждат сонди по полето. България е страна, в която всеки собственик си решава сам проблема с напояването. Безконтролно дупчене на земята и изваждане на вода е прецедент в Европа, при положение, че държавата може да възстанови главните напоителни канали, които години наред са обслужвали нивите.
Още от интервюто на „Монитор"
„Бизнесмени летят със самолета на Бойко", съобщава „Стандарт"
Правителствените самолети, освен да возят държавните мъже, може да бъдат наемани за извършване на бизнес граждански полети. Така в условията на криза Авиоотряд 28 няма да чака само на държавната издръжка, а ще може да финансира свои дейности като поддържане квалификацията на пилотите и други. Това съобщи изп. директор Пенчо Пенчев. Единствената пречка е, че авиоотрядът не е регистриран по търговския закон, за да получи лиценз за авиационен оператор. Като структура и персонал Авиоотряд 28 отговаря на изискванията за извършване на такива полети. Правителствените "Фалкон" и "Ербъс" имат нужния типов сертификат. Но като подали документи за получаване на лиценз, от ГВА (Гражданска въздухоплавателна администрация) им отговорили, че е необходима регистрация по Търговския закон. В момента в Министерски съвет е внесен за одобрение нов устройствен правилник на авиоотряда. Той предвижда създаване на извънбюджетна сметка, където да се акумулират средства за дейността "Търсене и спасяване при бедствия и аварии". Част от таксите, които събира Ръководство въздушно движение (РВД) трябва да отиват за тази дейност, обясни Пенчев. Това е другата идея на шефа на правителствения авиоотряд, която премиерът Бойко Борисов и министърът на транспорта и съобщенията Александър Цветков одобрили.
Още от статията на „Стандарт"
„Потреблението се върна четири години назад", установява анализ на „Дневник"
Потреблението в България продължава да се свива и вече се е върнало на нивото от 2006 г. Това показват данните за изпълнението на бюджета за първите два месеца на тази година, които финансовото министерство публикува преди великденските празници.
Индикатор за потреблението са приходите от ДДС и акцизи, които се плащат точно от крайните потребители. Постъпленията от тях през януари и февруари са сравними с началото на 2006 г. През миналата година събираемостта на косвените данъци бе близка до тази от 2007. Според различни прогнози се очаква вътрешното търсене, част от което е крайното потребление, през тази година да намалее с 3.5 до 5%.
Най-голям е спадът при събираемостта на ДДС - 46% в сравнение с първите два месеца на 2009 г. Приходите от акцизи са намалели с 13.8%. Кризата в икономиката си личи и в резултатите от корпоративния данък - минус 21.7%. Минимално увеличение на събраните приходи към края на февруари спрямо първите 2 месеца на миналата година има само при подоходния данък, събиран от физическите лица.
Главната причина за спада на постъпленията според екипа на финансовото министерство са фактори с еднократно влияние, като например разходите на кабинета "Станишев" от декември 2008 г. Тогава на месечна база бе отчетен дефицит от близо 2.5 млрд. лв. Част от тях се върнаха обратно под формата на косвени данъци и затова в началото на 2009 е постигната висока база, в сравнение с която събираемостта на ДДС през януари и февруари 2010 г. бледнее.
Другото обяснение за спадащите приходи е съживяването на износа, при който ДДС се плаща в държавата, за която е предназначена българската продукция, а износителите си възстановяват от българския бюджет данъчния кредит.
Още от статията на „Дневник"
„Строежът на "Тракия" остава за наесен", информира „Сега"
Изграждането на отсечката Стара Загора - Нова Загора на магистрала "Тракия" няма как да започне преди началото на есента, заяви пред "Сега" зам. транспортният министър Ивайло Московски, който е и шеф на управляващия орган по Оперативна програма "Транспорт". Отсечката, чието изграждане бе спечелено на търг от Обединение "Магистрали Трейс", ще се прави с пари от тази оперативна програма и ще струва към 138 млн. лв.
Изказването на Московски е в разрез с думите на зам.-министъра на регионалното развитие Георги Прегьов, който преди дни обеща строителните работи да започнат още през май. Проблемът е, че одобрението на апликационната форма на отсечката от Брюксел ще отнеме около 6 месеца, а тя все още не е готова. Това значи, че стартът на строежа няма как да стане през май. "Надявам се поне в края на лятото или началото на есента да можем да започнем строителството", каза Московски. Според него министерството не може да ускори одобрението на апликационната форма, тъй като по правило процедурата отнема между 6 и 8 месеца.
Според Московски има още един проблем, който ще забави проекта: срокът за одобряване на националното съфинансиране от страна на ЕБВР също трае 6 месеца. От банката се очаква да финансира с около 70 млн. евро и трите оставащи отсечки от магистрала "Тракия".
Забавянето е и причината до момента да няма подписан договор с "Трейс", въпреки че формалните пречки пред сключването му отпаднаха. При спечелването на търга шефът на "Трейс" АД Николай Михайлов заяви, че ниската постигната цена важи само ако договорът бъде сключен сега. При забавяне примерно с една година цената ще бъде доста по-висока, каза тогава той.
Още от статията на „Сега"
„Замразяването на цени напомня отминали времена", казва в интервю за „Сега" депутатът Стоян Мавродиев от ГЕРБ
Г-н Мавродиев, много от констатациите в доклада на комисията "АнтиСтанишев" са познати. Какви "плодове" очаквате от нейната работа?
- Комисията анализира резултатите от получените от институциите материали, които надхвърлят 40 000 страници. Проверихме значителен брой първични документи - договори, анекси към тях, фактури, справки, одитни доклади, доклади от инспекторати. Част от данните бяха станали междувременно известни от разкритията на отделните министри за заварените от тях нарушения, както и от работата на прокуратурата по разследване на извършените злоупотреби от предишния кабинет. Материалите предоставиха доста сериозни данни, които хвърлиха допълнителна светлина и ни позволиха да навлезем в подробности за технологията на управление на предишния кабинет, за начина, по който са били сключвани сделки, вземани са решения за разходи и са правени назначения.
От една страна, докладът би бил повод за чисто законодателни действия на НС, тъй като ние даваме множество препоръки за промени на закони с цел по-голяма прозрачност и контрол над харченето на средствата. От друга - докладът ще бъде изпратен на главния прокурор, който ние приканваме да инициира разследване във всички посоки, в които сме посочили, че има факти и доказателства за такива.
Кое бе най-фрапиращото нарушение?
- Не бих могъл да степенувам случаите. Бих дал няколко по-мащабни примера като илюстрация за начина, по който предишното управление е харчило по най-безогледен начин парите на българските данъкоплатци. Единият е "Белене", където са похарчени над 1 млрд. евро, заровени в празна площадка. В крайна сметка в момента в този проект виждаме огромни разходни пера, без никакъв фактически полезен за обществото ефект. Друг пример е проектът "Цанков камък", чиято стойност е била увеличена, забележете, с над 90% от първоначалната стойност, изразяващо се в абсолютни числа в близо 170 млн. евро. 60 млн. от тях са платени само за инфлационни добавки за заплащане към изпълнителите заради забавяне на проекта.
От няколко седмици правителството се лута около изработване на антикризисни мерки. Кои според вас са най-важните стъпки, които трябва да се предприемат веднага, за да се осигурят бързо нужните приходи в бюджета?
- Добрите мерки са насочени към съкращаване на административните разходи, подобряване на бизнес средата, включително чрез приватизация и концесиониране, както и към отказ от увеличаване на данъците върху труда и поемането на ангажимент ДДС да се възстановява в законовите срокове. Важно е, че в мерките е изрично записано да не се поемат задължения извън предвидените по бюджет 2010 г. Трябва да се мисли за съкращаване на предвидените разходи. Искам да подчертая, че всички реформи за събиране на приходи би трябвало да са съпроводени с важните структурни реформи - пенсионна, здравна и административна. В противен случаи фискалните мерки ще имат краткосрочно действие. Решителните структурни реформи нямат алтернатива и не могат да бъдат избегнати или заменени от фискални мерки с ограничен времеви ефект.
Какви разходи може и трябва да отреже правителството?
- Със сигурност би трябвало да се обърне сериозно внимание на съкращаването на административните разходи. Тази мярка е доста адекватна, тъй като атакува истинския проблем пред бюджета - високите разходи на държавата. По-един или друг начин административните разходи трябва да бъдат сериозно съкратени. Работещи предложения на правителството в тази посока са ограничаване на средствата за заплати в бюджетните организации до 90%, временно премахване на паричните суми за облекло на работещите по трудово правоотношение, премахване на всички възнаграждения за участия в междуведомствени комисии, свеждане до минимум на гражданските договори и договорите за консултантски услуги.
Още от интервюто на „Сега"
„В криза по-важно за туризма е качеството, а не цените", казва в интервю за „Монитор" Донка Соколова, председател на Българската асоциация на туристическите агенции
Г-жо Соколова, преди дни отново влязохме в световна класация като изгодна дестинация. Мнозина тълкуват това като евтино място за почивка. Каква е разликата?
- Нищо чудно няма в това, че докато по света ни хвалят, ние бързаме да се захапем сами и да мърморим - не сме изгодни, евтини сме, защото това не е наред, онова не е наред. В същото време и най-богатите хора пред възможността да купят нещо скъпо и да получат същото нещо на изгодна цена избират интереса си. Нека го обясня просто: не е евтин нито един обект, чието изграждане струва милиони. Не може да е евтин обект, построен в такива природни условия, за каквито милиони хора по целия свят само мечтаят. Достъпността и изгодата у нас идват от комбинацията от отлични условия, все по-добро качество на услугата и цени, които дори хората с по-ограничени доходи, в сравнение с високия жизнен стандарт на западноевропейците, могат да си позволят. Кой би бил доволен, ако нашата т.нар. евтиния беше всъщност "скъпотия", та всички туристи да ни заобикалят. Все повече българи остават да почиват в страната си.
Какъв е този ръст?
- За миналата година - твърдо 60%. И тази година тенденцията се запазва и продължава. В желанието си да са на любимото си място все повече хора правят резервация и с половин година напред. И са доволни от избора си, и водят други хора след себе си. Нашите СПА хотели предлагат продукт с чудесно качество и на много разумни цени и това най-после се разбра от нашите потребители. Дали може да се намери нещо по-елитно, по-красиво, по-перфектно по света? Естествено! Но работата е там, че дори тези СПА хотели, които са под нивото на българските, в западните държави са поне два-три пъти по-скъпи.
И темата за СПА хотелите у нас се люшка от оценки за световно качество до "менте СПА дестинация"...
- На берлинската туристическа борса ITB, която е най-голямата в света, ние - България и конкретно СПА хотелите ни - сме сред първите пет като търсени дестинации в Европа. И аз гордо заявявам това. Дали всички такива хотели у нас са перфектни? Не, не са. Но защо ни търсят толкова от цяла Европа? Защото предлагаме великолепен продукт и хората сами се ориентират към качественото. Пазарът сам ще се справи с имитациите и това ще стане без излишно говорене, без удряне на тъпаните, че, видите ли, в България се срещали разни шарлатани.
Ключов проблем за бранша години наред е нивото на обслужване. Налага ли се вече очакваната култура на работа?
- Качеството на обслужване осезателно се повиши, хотелиерите назначават все повече специалисти, които си запазват. Много съкратен медицински персонал се преквалифицира и сега изключително компетентно работи в СПА центровете. Хотелиерите работят много и над подхода за ежедневно обслужване на гостите. И докато у нас хотелиерите са с добър поглед към движението на работна ръка и работят с българи за обслужващ персонал, то е важно да се знае, че в много западни държави нивото именно на работа с клиентите по хотелите осезателно спадна. Като се почне още от рецепция и се мине през поддръжка на стаите и обслужване в заведенията, там все повече се търси по-ниско платена чужда работна ръка, голяма част от която е с недостатъчно опит. Не мислете, че е малък проблем за туриста, който и без това трябва да говори на чужд език, десет пъти да обяснява или да моли за нещо елементарно чуждоземен служител, който може и да се кланя, но не разбира за какво иде реч.
Още от интервюто на „Монитор"
„Около 60 млн. евро са нужни за ремонт на 60 опасни моста", казва в интервю за „Класа" Божидар Йотов, председател на УС на агенция „Пътна инфраструктура"
Г-н Йотов, освен магистрала „Тракия" кои са приоритетните проекти, които предстоят през тази година?
- Както знаете, приоритет в работата ни е не само магистрала „Тракия", но и строителството на магистралите „Марица" и „Струма". До края на 2010 г. по Оперативна програма „Транспорт" планираме да обявим тръжни процедури за строителство и строителен надзор на лот 1 на АМ „Марица" - от км 5 до км 72 - още през август, а през октомври и ноември - за строителство и строителен надзор съответно на лот 2 и лот 3. Поставили сме си за цел до края на годината да обявим търга и за строителство и строителен надзор на проекта „Кърджали - Подкова" , както и за връзката на автомагистрала „Хемус" със софийския Околовръстен път, ако, разбира се, бъдат осигурени средства за отчуждения.
Наша цел е и подобряване състоянието на цялата републиканска пътна мрежа - първокласни, второкласни и третокласни пътища. Предвид състоянието им в момента и финансовата ситуация, в която се намираме, трябва да намерим около 1,5 млрд. лева за цялостна рехабилитация на републиканските пътища. Това е най-доброто решение за справяне със състоянието на пътищата в момента. За да не се кърпи на парче и за да се стабилизира пътната мрежа.
Какви са очакванията ви за следващите лотове на магистрала „Тракия"?
- Както станахте свидетели и вие, процедурите се подготвят и се провеждат публично и напълно прозрачно. Участникът в търга за строителство на лот 2 предложи много добра оферта, според нас и реалистична, надяваме се и останалите участници в следващите тръжни процедури да излязат с добри условия за изграждането на аутобана. Защото, колкото по-бързо успеем да стартираме работата по магистралите, толкова по-добре това ще се отрази не само на обикновения данъкоплатец, но и на българската икономика. Знаете, че от развитието на инфраструктурата зависи и бизнес интересът към нашата страна и инвестициите и редица други икономически фактори.
Кога се очаква да бъде подписан договорът с обединение „Магистрала Трейс"?
- До 22 април трябва да подпишем договора за лот 2 от автомагистрала „Тракия" от Стара Загора до Нова Загора с победителя в конкурса „Магистрала Трейс".
Кога ще бъде обявена тръжната процедура за лот 4 от автомагистрала „Тракия"?
- Работим изключително активно и смятам, че в началото на април - буквално до няколко дни - ще успеем да стартираме и тази тръжна процедура.
Колко тръжни документации са закупени за лот 3 от автомагистрала „Тракия"?
- Интересът и тук е голям. До днес са закупени 43 документации.
Още от интервюто на „Класа"
„Мениджър трябва да поеме здравето", препоръчва в интервю за „Стандарт" проф. Александър Чирков
Д-р Божидар Нанев е първият министър в оставка от правителството на ГЕРБ, след като бе обвинен от прокуратурата, че е е ощетил държавата с 2,5 млн. лв. заради неизгоден договор за антивирусен препарат срещу свинския грип. Навръх празника на лекаря, 7 април, премиерът Бойко Борисов ще обяви името на новия министър. За тогава е насрочен и протестът на гилдията. Как родното здравеопазване да излезе от кризата, когато сме на дъното на финансова криза, какви качества трябва да има новият здравен министър, попитахме проф. Александър Чирков - ученик на известния немски кардиохирург проф. Бюхлер и създател на университетската болница "Св. Екатерина" в София. В момента проф. Чирков оперира в частна столична болница и в център за интервенционална кардиохирургия в Сливен. След една година се очаква той да оглави медицинското управление на частна болница в Поморие, която се строи с помощта на инвеститори от Германия, Австрия и Швейцария.
Проф. Чирков, какво смятате за оставката на здравния министър Божидар Нанев?
- Не знам подробности, тъй като по това време бях в Германия. Немската преса гръмна за скандал, че българската държава била ощетена с милиони заради договори за антивирусен препарат. Според мен фармацевтичните фирми нагнетиха напрежение около свинския грип, за да спечелят много пари.
Очаква се всеки момент премиерът Бойко Борисов да обяви името на новия здравен министър. Какви качества трябва да има според вас избраникът, за да ръководи успешно министерството с най-много проблеми в момента?
- Смятам, че трябва да бъде финансист, за да прави добре сметките. Разбира се, той ще разполага с екип от лекари - експерти от различни области. Най-важното е новият министър да управлява разумно. Ще ви дам пример с една притча. Когато избрали Креон за цар, съпругата му го попитала: "Какво ще направиш за своя народ?" А той й отговорил: "Ще се опитам да правя по-малко грешки". Смятам, че щатът на здравното министерство е много раздут. Аз бих оставил не повече от 30 човека. Те биха могли да бъдат преместени в сградата на ХЕИ (РИОКОЗ -бел. ред.), а сградата на министерството, която се намира в центъра на София, може да се преустрои за хотел. Парите, които ще постъпват в него, могат да отиват целево за здравеопазване.
Доста смело предложение. В момента има 220 млн. лв. дефицит за болничната помощ. Бойко Борисов обеща да осигури тези средства пред делегатите на извънредния събор на Българския лекарски съюз, който се проведе преди десетина дни.
- Такава е практиката и в другите европейски страни. В Австрия и Германия, когато има дефицит в здравеопазването, държавата отпуска дотации не само за националната здравната каса, но и за частните фондове. У нас включването на частните фондове в осигурителната система закъсня, а оттам биха могли да дойдат допълнително средства. Богатите българи също биха могли да помогнат на здравеопазването, като създадат Здравен фонд, който да се управлява от юристи и представители на пациентите. Всички западни страни имат такива фондове. В него могат да се включат и българи, които живеят в чужбина. Казвам това в ролята си на председател на Световната организация на българите в чужбина.
Премиерът Борисов постави и въпроса за таван на заплатите в държавните болници поне за година и половина напред. Според информация на здравното министерство, месечното възнаграждение на директорите в лечебниците сега варира от 700 до 20 000 лв.
- В Германия знам, че болничен шеф взима 22 000 евро, но ние не можем да се сравняваме със стандарта там. У нас има нещо сбъркано в цялата система. Сега държавните болници са търговски дружества. Те сами правят търгове за лекарства, консумативи, апаратура. Получават и държавни субсидии. Това създава условия за голямо изтичане на средства. Това съм го казал и на финансовия министър Симеон Дянков. Частните болници са по-коректни, защото ги е страх, че може да ги закрият.
Съвсем наскоро здравното министерство лансира идеята да се приеме единна методика за провеждане на търгове в държавните болници, тъй като разликите в цените за една и съща апаратура често е драстична.
- Никъде по света държавните болници не са търговски дружества. Като го спомена пред колеги от други страни, ми се смеят. Те са държавни болници и държавата трябва да се грижи за тях. Налага се спешно реформиране на здравната система, защото сега и милиарди да се налеят в нея, ще потънат в неизвестни канали. Основната задача на болниците е да сключват договор с националната каса и частните здравни фондове. Те са длъжни да поставят и ценоразписи на видно място с платените медицински услуги. По-сложните медицински случаи трябва да се заплащат освен от касата и от държавата.
Още от интервюто на „Стандарт"
„Ниските данъци привличат големите компании", казва в интервю за „Дневник" Борислав Стефанов, зам. изпълнителен директор в Българската агенция за инвестиции
Кои сектори ще се стимулират?
- Предимно експортно ориентираните индустрии, защото това е едно от условията за успешен бизнес в България при не особено големия ни вътрешен пазар. Всеки бизнес, който има потенциал за износ, независимо дали на стоки и услуги, е интересен. Примерно аутсорсинговите центрове за услуги на международни компании в сферата на IT технологиите, финансите, счетоводството и други на практика представляват експорт. България започна да се развива много добре в това отношение през последните години.
Ние сме в челните места в класациите за подобни дейности. Бизнеси с висока добавена стойност и чрез които се разкриват работни места също са интересни, особено по време на криза. Не бива обаче да залитаме само в тези направления. Много е хубаво да се произвеждат швейцарски часовници и шоколад, но по някаква причина те се правят само в Швейцария. Земеделието например е сектор, който трябва да се развива в страната, и ще е неправилно да го изоставим, защото не носи висока добавена стойност. Тук сме ограничени от специфичната политика на ЕС и това е една от причините агенцията ни да не подпомага пълноценно инвеститорите в тази сфера. Страни като Сингапур, Дубай наблягат на развитието на клъстъри. Специално Дубай изградиха т.нар. интернет град и в момента всяка значима IT фирма в света има там свое представителство, било то регионален или развоен център. Същите компании привличат със своите центрове и доставчиците си.
Кои са основните предимства на България в момента в привличането на инвестиции?
- Дори без финансовата и инфраструктурната помощ, заложени в правната рамка, ние имаме много ниски данъци и благоприятна бизнес среда.
Какво конкретно предвиждате?
- Започваме тригодишен проект с финансиране по еврофондовете, чрез който ще направим по-добра реклама на България. Основна част от него ще е маркетинг и медийна кампания. В допълнение ще има и част, която е свързана с IT, и ще има за цел да подпомага информационното обслужване на потенциалните инвеститори. Ще бъдат подготвени и детайлни анализи, за да определят бъдещата маркетингова стратегия, както и да подобрят работата на агенцията.
Кое е по-важно - да запазим атрактивния профил на страната като такава с ниски данъци, пък било то и за сметка на по-голям бюджетен дефицит, или да закърпим бюджета с цената на по-високо облагане?
- Не бих искал да се бъркам в работата на финансовото министерство. Иначе моето лично мнение е, че ако искаме да привлечем повече инвеститори в страната, предвидимостта и постоянството в данъчната политика е от голямо значение. От тази гледна точка е по-добре да не променяме сегашните ставки. Иначе в краткосрочен план е доста изкушаващо да увеличим данъчното бреме, защото много фирми така и така са тук. Това обаче ще има много кратък положителен ефект за бюджета и много отрицателен в дългосрочен.
Още от интервюто на „Дневник"